Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 19-08-10, 01:01 #36
kehadamus kehadamus çevrimdışı
Varsayılan C: Namaz sırasında söylenen sözlerin anlamı?


Kur'an-ı Kerim'in peygamberimizin en büyük mucizelerinden biri olduğunda hepimiz hemfikir isek eğer; tüm zamanların ötesinde bir üslubu olan, her devirde insanlığa hitap edebilen mukaddes kitabımızın meallerinin hiçbiri Kur'an-ı Kerim'in yerini alamayacağı gibi bir harfi dahi değişmeyen kıyamete kadar korunacak olan yüce kitabımızı değişik dillerdeki karşılıklarıyla anlamaya çalışmayalım. Ancak anlamaya çalışırız ama anlamayız. Bundan dolayıdır ki namazda okunan sure, duaları Türkçe okuma gafletinde bulunursak (hangi mealen neye göre Türkçe) ancak namaz kılmaya çalışmış oluruz, namaz kılmış olmayız. Bu konuda peygamber efendimizin (S.A.V.) sözü son noktayı koyar.

"Namazı dosdoğru kılınız."
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-08-10, 13:20 #37
ademakif ademakif çevrimdışı
Thumbs up C: Namaz sırasında söylenen sözlerin anlamı?


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen ronaldo_09 Mesajı Göster
Sübhanerabbiye'l-azim : "Büyük olan rabbim her türlü kusurdan uzaktır."

Sübhanerabbiye'l-a'lâ : "En yüce olan rabbim her türlü kusurdan uzaktır."

Allâhümme entesselâmü ve minkesselâm, tebârekte yâ zel-celâli vel ikrâm.

Ey Allah'ım ! Sen selâmsın, bütün noksanlıklardan berisin, dünyâ ve âhiret selâmeti de senin yardım ve inâyetinledir . Sen Mukaddesin, ey Celâl ve ikrâm sâhibi olan Allâh'ım !

Arkadaşım namaz Türkçe kılınmaz . Çünkü Arapça öyle büyük bir dil ki bütün dilleri topla onun kadar etmez . Mesela 1 arapça ekilmeden 360 küsür Türkçe kelime bulabilirsin . Alimler dahi Arapçanın Türkçe çevirisini zor yapıyolar . Biri başka diyo diğeri başka . Bulamıyolar . Ayrıca Allahın bize verdiği en güzel dili beğenmeyip , Türkçe kılıyosun . Türkçe güzel bir dil fakat namaz kabul olmaz . Sünneti terk etmiş sayılırsın ayrıca . Sünneti tert Muhammedi terk gibi bişeydir . Bence arapçasını öğren ve gerçek olan namazı kıl . Şu an kıldığının kabul mu değilmi ben bilemem . Kimse bilemez . Yalnız Allah bilir . Ama Allahın Resulunun yaptıklarına göreve dediklerine göre söylüyorum , senin namazın kabul olmuyor . İnşallah hepsi kabul olmuştur . Allaha emanet ol .

Bana sadece ikitane arapça kelime söylermisin,360 küsur anlam içermiş olsun.Kuranda onlarca ayette biz size apaçık kuran indirdik diyorken,okuyup akıl erdiresiniz diyorken,öğüt alasınız diyorken nasıl olurda kuran türkçe okunup anlaşılmaz diyebiliyorsunuz.Bir kelimenin elbette birkaç anlamı olabilir,ama bu onun anlaşılamayacağı anlama gelmez kesinlikle.Artık hacı hocanın laflarına bakarak dini yaşamayalım,açıp kuranı okuyalım.Kaç ayeti okudunuzda anlam veremediniz acaba,veya size türkçede anlamsız geldi.İddanızda bukadar tutarlı iseniz açın bir kuran mealini ve bana deyin ki bu ayeti anlayamadım.Ne demek istemiş acaba,bakalım türkçeye çevirince nasıl bir anlamsızlık doğuyor.Bazı ayetler müteşebbihtir evet ama bunun dil çevirisiyle bir alakası yoktur.Anlaşılamayabilir ama arapça da okuyup anlayamayabilirsiniz,bu ayetin kendi özelliğidir.Ki eğer ilimde ilerlemiş iseniz o ayetlerde gün gibi anlaşılabilir olacaktır.Arapça okuyup anlayabiliyorsanız elinizi öperim ama anlayamıyorsak da mutlaka türkçesini okuyup anlamaya çalışmalıyız.Arapça okuyup anlamamaktansa türkçe okuyup onu yaşamalıyız.Kuran bir anlamda dünyanın kullanma klavuzu ve ahiredtinde yol haritasıdır.Düşününki yeni bir elektronik cihaz aldınız ve kullanmayı bilmiyorsunuz,ve elinizde de yabancı dilde yazılmış klavuzu var.O klavuzun size vir faydası varmı.Kuranda böyledir işde.Hz. muhammed elbetteki arapça okuyacak zaten onlar arap .Kuranın arapça olması Hz. muhammed(s.a.v) in sünneti sayılmaz.Başka şansı yoktuki zaten.Halkıda arapça konuşuyor kendi de.
Hem kuranda FUSSİLET suresi 44. ayet de yüce allah diyorki;
Eğer biz onu yabancı dilde bir Kur'an yapsaydık, elbette şöyle diyeceklerdi: "Ayetleri ayrıntılı kılınmalı değil miydi?/Arap'a yabancı dil mi?/ister yabancı dilde, ister Arapça!" De ki: "O, iman edenler için bir kılavuz, bir şifadır. İnanmayanlara gelince, onların kulaklarında bir ağırlık vardır. Ve Kur'an, onlar için bir körlüktür. Böylelerine, çok uzak bir mekândan seslenilmektedir."

DUHÂN suresi 58. ayet
Biz o Kur'an'ı senin dilinle/senin diline kolaylaştırdık ki, düşünüp öğüt alabilsinler.
Onlarca ayet daha örneklendirebilirim...
Anlamadan maneviyatını bilmeden yaptığınız hangi ibadet olursa olsun anlayarak yaptığınız ibadetin yanından bile geçemez.Namazı anlayarak kılın,türkçe kılın,almanca kılın,ingilizce kılın ama yetrki okuduklarınızın anlamını bilin.onun maneviyatına erişin.İnanın çok daha zevkli ve yapıcı olacaktır.Amacımız aynı ,allahın rızasını kazanmak.Doğruları bulabilmek ve yaradılış amacımıza uygun olarak allahın karşısına çıkmak.Bu yolda çekişmeden,inad etmeden ve 1. araç kuran-ı kerim olmak kaydı ile birbirimizi anlamaya çalışmalıyız.Allah hepinizden hepimizden razı olsun...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-01-11, 17:59 #38
ytgc123 ytgc123 çevrimdışı
Varsayılan C: Namaz sırasında söylenen sözlerin anlamı?


esselamu aleykÜm ve rahmetullahİ ve berakatÜhÜ

namaz arapÇadan baŞka bİr dİlde kilinamaz.nasil kur'an i anlamadiĞimiz halde arapÇasini okumak mealİnİ okumaktan daha fazİletlİ İse namazi tÜrkÇe kilarsan bİd'at e gİrer senİn yaptiĞin.

Cenab-i hak bİd'atÇİ kİmsenİn bİd'atİnİ terkedene kadar amelİnİ kabul etmez. Hadİs-İ Şerİf

bİraz aĞir konuŞtum ama tevbe et her "arapÇa" kildiĞin namazdan sonra bİrde kaza namazi kil ve bİr daha tÜrkÇe kilma o zaman allah senİn İbadetlerİnİ kabul eder İnŞaallah.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-01-11, 17:19 #39
tearglad34 tearglad34 çevrimdışı
Varsayılan C: Namaz sırasında söylenen sözlerin anlamı?


Namaz kılarken okuduğun duların ne anlama geldiğini bilmek çok güzel bir duygu. Tavsiyem namazda okunan duaların türkçelerini öğrenip arapça okuyarak namazını kılman. Bunun türk olmakla arap olmakla yada yunan olmakla bir alakası yoktur.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 06-01-11, 17:12 #40
gracian gracian çevrimdışı
Varsayılan C: Namaz sırasında söylenen sözlerin anlamı?


Dostlar konu uzun zaman önce açılmış ama nacizane fikrimi paylaşmak istedim.
Yüce Kur'an Arapça gibi gözüksede öyle değildir, Kur'an dili sayısız sırlara ve mucizelere sahiptir.Kur'an dili Allah'ın sözleridir ve Rab'çadır.

Hala hiçbir kimsenin çözemediği, muvaffak olamadığı onlarca belki binlerce sır gizlidir o harflerde, o kelime ve cümlelerde...Mesela Elif lam mim ( bazı süreler böyle başlar) hala çözülememiş belki kıyamete kadar da çözülemeyecek sırlardan sadece biridir.Bu sebeptendir ki Kur'an dili sadece dilinle telaffuz ettiğin değil, beyninle kalbinle bütün hücrelerinle zikrettiğin ve yaşadığın sözlerdir.(farkına varmasan da)

"Allah büyüktür" demenle , "Allahu ekber" demen arasında şaşırma ama vücudunun vereceği fiziksel ya da zihinsel tepki aynı değildir.Beynimiz yaratılış sırrı sebebiyle Kur'an diline ve o mucizevi sure ve ayetlere iç içe programlanmıştır.Senin türkçe ya da başka bir dille yaptığının duayla Kur'an dili ile yaptığın dua arasında dünya ile samanyolu galaksisi kadar fark var...
Bu da bilimsel bir örnek olsun inanmak istemeyen arkadaşlar için buyrun...

(kaynak linkini msj sayım 50 olmadığı için atamadım.İnanmayana özelden atarım.Gazetede çıkan bir haberdir)

"Japon bilim adamı Masaru Emoto, su molekülleri üzerine yaptığı araştırmalarda Kuran okurken veya hoca ezan okurken, sudaki moleküller meydana gelen titreşimle mükemmel bir altıgen dizilime ulaştığını saptadı.Emo kısa bir süre önce Mısır'a giderek Kahire Üniversitesi'nde yaptığı araştırmanın sonuçlarını meslektaşları ile paylaştı.Mısır devlet televizyonunda Japon bilim adamının elde ettiği bulgular profesörler tarafından tartışmaya açıldı. Kuran okunurken suyun nasıl değiştiğini tartışan bilim adamları, insan vücudunun yüzde 70'inin sudan oluştuğundan yola çıkarak İslam'ın en doğru din olduğu sonucuna vardı.

Ayrıca Kuran okuyan ve Allah'a duan eden insanların huzur ve mutluluk duymasının sebebinin de bu olduğu öne sürüldü...."

Nasıl ve niçin diye soranlar için de bu bir ispat olsun...

Mesajı son düzenleyen gracian ( 06-01-11 - 17:15 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 21:02
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015