Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 23-05-05, 14:00 #1
afbolayir1 afbolayir1 çevrimdışı
Thumbs up Muharrem ayında oruç!


Muharrem ayında oruç!


Soru: Muharrem ayında tutulması gerekli olan bir oruç var mıdır?
Cevab: Bismillâhirrahmanirrahim.
Her şeyden önce şunu belirtelim ki: bugün 1 Muharrem olup Hicrî yılbaşıdır. 1425 yılı bitti, 1426 yeni Hicrî yılı başladı. Hicrî yeni yılımızı tebrik ediyor, maddi-manevi hayırlara-bereketlere nail olmamıza ve İslam’ın aziz-mansur olmasına vesile olmasını Cenab-ı Hak’dan dua ve niyaz ederiz. Âmin!
Ebû Hüreyre (RA)’den rivayete göre Peygamberimiz (SAV)’e; Farz namazdan sonra hangi namazın ve Ramazan ayı orucundan sonra hangi orucun daha faziletli olduğu soruldu da, Peygamberimiz (S.A.V.): “Farz namazdan sonra en faziletli namaz: Gece yarısı kılınan (teheccüd) namazıdır. Ramazan ayından sonra en faziletli oruç: ALLAH Teâlâ’nın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur,” buyurdular (Müslim, Sıyam: 203, Ebu Davûd, Sıyam: 56. Tirmizi, Mevakıt: 207, Sıyam: 40. Neseî. Kıyamü’1-Leyl
Muharrem ayında oruç!


Soru: Muharrem ayında tutulması gerekli olan bir oruç var mıdır?
Cevab: Bismillâhirrahmanirrahim.
Her şeyden önce şunu belirtelim ki: bugün 1 Muharrem olup Hicrî yılbaşıdır. 1425 yılı bitti, 1426 yeni Hicrî yılı başladı. Hicrî yeni yılımızı tebrik ediyor, maddi-manevi hayırlara-bereketlere nail olmamıza ve İslam’ın aziz-mansur olmasına vesile olmasını Cenab-ı Hak’dan dua ve niyaz ederiz. Âmin!
Ebû Hüreyre (RA)’den rivayete göre Peygamberimiz (SAV)’e; Farz namazdan sonra hangi namazın ve Ramazan ayı orucundan sonra hangi orucun daha faziletli olduğu soruldu da, Peygamberimiz (S.A.V.): “Farz namazdan sonra en faziletli namaz: Gece yarısı kılınan (teheccüd) namazıdır. Ramazan ayından sonra en faziletli oruç: ALLAH Teâlâ’nın ayı olan Muharrem’de tutulan oruçtur,” buyurdular (Müslim, Sıyam: 203, Ebu Davûd, Sıyam: 56. Tirmizi, Mevakıt: 207, Sıyam: 40. Neseî. Kıyamü’1-Leyl: 6, Darimi. Savm: 45, A. b. Hanbel. 2/342, 344, 345)
Yüce dinimiz, hemen her farz ibadetin cinsinden nafile ibadet yapmak imkânı getirmiştir. Bu durum, müslümânlar için büyük bir şans ve nimettir. Bilindiği gibi Ramazan ayında oruç tutmak farzdır. Ramazan Bayramı’nın birinci günü ile Kurban Bayramı’nın dört günü hariç, senenin her gününde Allah rızâsı için oruç tutmak mümkündür. Ancak bunun için en uygun ve faziletli ay hangisidir? İşte akla gelebilecek bu soruyu ashâb-ı kiramdan biri Peygamber Efendimize Ramazan orucundan sonra en faziletli orucun hangisi olduğunu sordu. Resûl-î Ekrem (S.A.V.) de bu soruya cevaben, Muharrem ayında tutulan orucun pek sevap olduğunu söyledi. Muharrem ayının değerini anlatmak için de ondan “Allah’ın ayı” diye söz etti. Şüphesiz bütün aylar Allah’ın ayıdır. Ama Resûlullah (S.A.V.) Efendimiz bu ifadesiyle Muharrem ayının değerine ve onun iyi değerlendirilmesi gereğine işaret etmiş oldu.
Hz. Ali (R.A)’dan rivayete göre bir adam kendisine Ramazan ayından sonra hangi ayda oruç tutmamı emir buyurursunuz, diye sormuş. Hz. Ali (R.A) da şöyle dedi. Ben bu konuda soran hiçbir kimseyi işitmedim. Sadece ben Peygamberimiz (SAV)’in yanında otururken bir adamın Ona:
- Ya Resulallah! Ramazan ayından sonra hangi ayda oruç tutmamı emredersiniz? diye sorduğunu işittim. Peygamberimiz (S.A.V):
- Eğer Ramazan ayından sonra oruç tutacaksan, Muharremi tut. Çünkü o, ALLAH Teâlâ’nın ayıdır. O ayda bir gün var ki, ALLAH Teâlâ o günde bir kavmin tevbesini kabul etmiştir, diğer bir kavmin de tevbesini kabul eder, buyurdu. (Tirmizi, Savm: 40)
Tutulacak orucun fazileti iki şekilde yorumlanmıştır. Birincisi, sözkonusu fazilet, hadisin ifadesinden anlaşıldığına göre, muharrem ayının herhangi bir gününde tutulacak nafile oruç için geçerlidir. İkincisi, ondan maksat, o ayda bulunan aşûre gününde tutulacak oruçtur. Muharrem ayı söylenmek suretiyle onun bir parçası olan aşûre günü kasdedilmiştir.
Binaenaleyh içinde bulunduğumuz bu mübarek ayda mümkün mertebe oruç tutmaya gayret etmemiz lâzımdır. Hiç olmazsa pazartesi ve perşembe günleri orucunu, hele hele aşûre günü orucunu kesinlikle ihmal etmeyelim.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 03-02-06, 07:03 #2
Sevgi Kelebeği Sevgi Kelebeği çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Muharrem ayında oruç!


Girmiş olduğumuz yeni hicri yılımız öncelikle herkese mübarek olsun,Tüm İnsanlığa hayırlara vesile olsun İnşaAllah...
Hiçbir cewap yazılmamış ama Paylaşım için Allah razı olsun...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 05:12
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015