Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 14-09-10, 09:15 #1
Ryuzaki Ryuzaki çevrimdışı
Arrow Dyned İngilizce Eğitim Programı


Dyned Nedir?

DYNED, Dynamic ve Education (Dinamik ve Eğitim) kelimelerinin bir araya getirilerek yazılmasından oluşmakta ve Dinamik Eğitim anlamına gelmektedir.


Bu program bilgisayar temelli bir eğitim sürecini içerir ve bu güne kadar geliştirilmiş en kaliteli Yabancı Dil Programıdır.

Dyned yıllar süren bir birikimin ve konusunda uzman bir kadronun eseridir. Öğretmenlerin yabancı dil eğitimini daha aktif hale getirebilmek için zaman zaman düşündükleri ve ah keşke şunu da şöyle yapabilseydik diye düşündükleri yeniliklerin hepsi bu programın içerisinde mevcuttur. Bu program en büyük özelliği olan görselliğin yanı sıra işitseldir de. Görsellik, öğrencinin işlenen konuyu içinde bulunulan mevcut koşullardan kolaylıkla anlayabilmesini sağlayan öğeleri içerir. Bu da dili 'anlamlandırma' ya ve doğru olarak 'öğrenmeye' yol açar.

Klasik sınıf içi eğitimle bilgisayar destekli yabancı dil eğitimini karşılaştırdığımız zaman her öğrencinin karşı karşıya kaldığı bireysel eğitim süreci bilgisayar destekli eğitim ile çok üst seviyelere çıkar. Bunun ana nedeni her öğrenci bir öğretmen diye düşünebileceğimiz bilgisayarın başına geçtiği zaman öğrenci dersin sonuna kadar öğretmeniyle baş başadır ve karşı karşıya kaldığı problem çözme, analiz yapma, sentezleme oranı ve cevap vermek zorunda olduğu soru oranı klasik sınıf içi eğitimiyle karşılaştırıldığında fark açık olarak görülebilecektir.

Dyned programının en önemli özelliklerinden birisi de öğrenciyi sürekli aktif halde bulunmaya zorlamasıdır. Bunu yaparken öğrencinin seviyesini sürekli kontrol eder, iletişimseldir (Interactive) ve öğrencinin doğruyu kendi mantığıyla bulmasına yardımcı olur.

Öğrenci bilgisayarı başında kaldığı süre içinde yaptığı her davranış sistem tarafından kayda alınarak öğretmenleri tarafından öğrencinin değerlendirmesinde yardımcı olur. Öğrencinin herhangi bir soruya yanlış bir cevap vermesi durumunda öğrenciye cevabın yanlış olduğuyla ilgili görsel, işitsel yada yazılı bir komutla cevabını yenilemesi istenir. Eğer öğrenci hatasında ısrar ederse program öğrenciye 'bugün bu kadar yeter' der ve öğrencinin başka bir programa devam etmesini ister. Ayrıca öğrencinin cevaplandırdıklarında doğruluk ve yanlışlık oranına göre soru zorluk seviyesini ayarlar ve öğrencinin moralinin bozulmasına yol açacak bir duruma getirmez.

Dyned aynı zamanda eğlencelidir çünkü her zaman farklı sorular ve durumlarla ve karakterlerle karşılaşır. Zaman zaman şarkılar ve oyunlar da oynana bilir ve bunun tamamı yabancı dil eğitimi kapsamı içindedir. Dyned, hemen hemen bütün yabancı dil öğrencilerinin büyük sorunu durumundaki aksan, diksiyon ve tonlama ile ilgili problemlerini de çözmeye yönelik donatılara sahiptir.

Amerika menşeili DynEd International Inc. firmasının desteği, Oxford University Press, Longman, Prentice Hall, BBC ve Stanford University gibi eğitim kurumları ile Apple, IBM, SONY, and NEC gibi teknoloji firmalarının katkısı ile alanında uzman eğitimciler, bilgisayar programcıları ve sanatçılardan oluşan yaklaşık 50 kişilik bir takım tarafından tasarlanan DynEd İngilizce Eğitim Sistemi ile Sınıf eğitimi yerine, kişisel çalışma süresini esnek tutarak, öğrenmenin etkin bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır.

DynEd, yetişkinler ve çocuklar için farklı modüllerden oluşmaktadır. Programa başlanmadan önce, programa katılan kullanıcılar için bilgisayar üzerinden seviye tespiti yapılmakta ve her kullanıcının hangi programdan başlaması gerektiği belirlenmektedir. Eğitim piyasasında kullanılan tüm bilgisayar programlarından farklı olarak, sunduğu 'Records Manager' (İzleme ve Danışmanlık) sistemi;

- Programa katılacak olan herkesin adım adım izlenmesini,

- Program hızının, kişinin çalıştığı konudaki becerisine göre ayarlanmasını,

- Kişilerin kendi çalışmalarını denetleyebilmesini,

- Öğrencilerin yaptığı tüm çalışmalarının danışman tarafından istenildiği anda görülebilmesini ve öğrencilerin daha başarılı olabilmeleri için yönlendirilebilmesini,

- Danışmanın kullanıcılarla yapacağı toplu çalışmaların, uzaktan kontrolle desteklenmesini sağlamaktadır.

DynEd Eğitim Sistemi Neleri kapsamaktadır?

DynEd Eğitim Sistemi, Yetişkinler ve Çocuklar için ayrı ayrı eğitim programları (modüller) içermektedir.

Yetişkinler için olan DynEd serisi şu modülleri kapsamaktadır:

NEW DYNAMIC ENGLISH : Temel dil kavramlarını dinleme ve konuşma becerileri ile pekiştirerek veren, kullanıcıyı başlangıç seviyesinden alarak, fikir yürütme, özetleme ve tartışma seviyesinde bir dilbilgisi ve kelime bilgisi edindiren ana programdır. Başlangıçta dinleme ve konuşma becerileri vurgulanırken, daha ileri düzeylerde okuma ve yazma becerileri de geliştirilmektedir.

THE LOST SECRET: BBC tarafından hazırlanmış olan bu modül, New Dynamic English modülünde öğrenilen kavramların farklı bir içerikle pekiştirilmesi ve kelime haznesinin geliştirilmesini sağlamaktadır. Ayrıca dilin, günlük yaşamda kullanımına ilişkin becerileri geliştirmektedir.

ADVANCED LISTENING: İleri İngilizce düzeyindeki herkesi tatmin edebilecek değişik akademik konulardan oluşturulmuş bu modül, Stanford Üniversitesi'nin profesörleriyle canlı olarak ders sırasında kaydedilmiş, izleyiciyi ortama katan, birebir ilişki kuran, soru cevaplardan oluşan içeriğiyle dikkati sürekli uyaran bir programdır.

DYNAMIC BUSINESS ENGLISH: Tanışma, tanıştırma, sözlü anlatım ve konuşma becerilerini iş dünyasında kullanma temeline oturtulmuş bir modüldür.

FUNCTIONING IN BUSINESS: Dynamic Business English'in devamı niteliğindedir. Üst düzey iş İngilizcesi, toplantı teknikleri, telefon konuşmaları ve iş görüşmeleri üzerine yoğunlaşmış bir destek programdır. Dinleme, konuşma ve sunum teknikleri ile iş dünyasında kullanılan üst düzey kavramları öğretmektedir.

ENGLISH BY THE NUMBERS: Tüm sayısal kavramları en basitinden en karmaşığına (toplama çıkarmadan en karmaşık grafiklere) kadar öğreten modüldür.

CLEAR SPEECH WORKS: Kullanıcının telaffuz ve aksanını en doğru vurgulamalarla anlaşılabilir kılmaya ve iletişim aksaklıklarını gidermeye yönelik bir modüldür..
TEST MOUNTAIN: İleri düzey İngilizce bilenleri TOEFL ve TOEIC Proficiency sınavlarına hazırlayan sınav modülüdür.

Programın New Dynamic English, The Lost Secret, Advanced Listening, English by the Numbers, Clear Speech Works ve Test Mountain modüllerinden hem çocuklar hem yetişkinler faydalanabilmektedir.

Program içerisinde sadece çocuklara özel olan modüller ise şunlardır:

LET'S GO: Oxford University Press tarafından yayınlanan dünyanın en başaralı İngilizce Eğitim kitapları serisi, eğlenceli ve etkili tarzdaki anlatımıyla, sağlam bir İngilizce alt yapısı oluşturyor. Uzman eğitmenler tarafından hazırlanmış bu program, kelime haznesi ve dilbilgisinin yanı sıra doğru telaffuz becerilerini geliştiriyor.

ENGLISH FOR SUCCESS: English for Success, özellikle 11-16 yaş arası gençler için tasarlanmıştır. Öğrencileri, dersler özellikle, matemetik, fen ve tarih alanları üzerinde yoğunlaşarak İngilizce öğretmeyi hedefliyor. Bu modül daha çok, kelime haznesi, dil bilgisi, dinleme ve konuşma becerileri üzerine yoğunlaşıyor.

FIRSTHAND ACCESS: Ünlü Longman ders kitaplarından uyarlanmış bu program, başlangıç seviyesindeki gençleri interaktif bir yöntemle İngilizce iletişim kurmaya hazırlamak için geliştirilmiştir.

DYNAMIC CLASSICS: Bu destek programı, klasik edebiyatın seçkin hikayelerini kullanarak, kelime haznesinin ve temel dil bilgisinin yanı sıra okuma ve dinleme becerilerinin gelişmesine yöneliktir.

__________________

Mesajı son düzenleyen Ryuzaki ( 14-09-10 - 09:22 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-09-10, 09:21 #2
Ryuzaki Ryuzaki çevrimdışı
Varsayılan C: Dyned İngilizce Eğitim Programı


Dyned ile doğru ders çalışma

Öğrencilerimizin DynEd’i daha verimli kullanmaları için konularımızla ilgili üniteleri hafta sonu ödevi olarak veriyoruz. Ancak, öğrencilerimizin bazılarının ev bilgisayarlarında yaşadıkları bazı problemler sebebiyle DynEd çalışamadıklarını gözlemledik. Bu doğrultuda, sizlerden aşağıdaki hususlara dikkat etmenizi ve öğrencilerimizin çalışmalarını desteklemenizi rica ediyoruz.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar:


1-) DynEd Programına girmeye çalışırken “Geçersiz oturum açılışı / Invalid Login” hata mesajıyla karşılaşıyorsanız Ctrl tuşuna basılı tutarak DynEd ikonunu iki kere tıklayın ve Server -3 (Americas Europe Asia) seçin.Guncelleme yaptıktan sonra yeniden aynı işlem ile TÜRKİYE RESMİ OKULLAR Serve-6 yı seçin.


2-) Öğrenci, programı online (çevrimiçi) çalışıyorsa internette oluşabilecek kesintiler kayıtların servera ulaşmamasına yol açabilir. Bu yüzden internet bağlantınızı muhakkak kontrol edin.


3-) Program offline ( çevrimdışı) çalışılıyorsa en geç pazar günü internete bağlanıp kayıtların servera ulaşmasını sağlayın. (Servera ulaşmayan kayıtlar İngilizce öğretmenleri tarafından da kayıt yöneticisinde gözükmeyeceğinden öğrenci ödevini yapmamış sayılabilir.)


4-) DynEd’e girmeye çalışırken “ İnternete bağlı olduğunuzdan emin olun” hata mesajıyla karşılaşıyorsanız ve internet bağlantınızın olduğundan da eminseniz bunun nedeni bilgisayardaki antivirüs programının “firewall” (Güvenlik duvarı / Internet security) özelliğinin DynEd programının internet erişimine izin vermemesi olabilir. Bunun için; antivirüs programı → Güvenlik Duvarı Ayarları → DynEd’e izin ver ya da görev çubuğunda aktif halde bulunan antivirüs ikonuna gelip fareyi sağ tıklayıp disable ( geçici olarak devre dışı) veya exit(çıkış) yapın.


5-) DynEd kurulumunuzun cinsinden emin olun. Eğer tam kurulum yaptıysanız CD veya DVD olmadan çalışabilirsiniz. Minimum kurum yaptıysanız ve öğrenci girmek istediği programın CD veya DVD’sini takmadıysa program “ Tüm dersler eğitmeniniz tarafından kilitli” hata mesajı verir. Bu yüzden, DynEd çalışmadan önce muhakkak çalışacağınız programın CD veya DVD’sini bilgisayarınıza takın.


6-) Öğrencinin seviyesine uygun programa girmeye çalıştığından emin olun. ( Öğrenci herhangi bir DynEd programına girmek istediğinde “ Program eğitmen tarafından kilitli” yazısıyla karşılaşıyorsa bunun nedeni öğrencinin aldığı “ Placement Test” sonucunda bu programın öğrencinin İngilizce seviyesinden yüksek olması ve bu sebeple otomatik olarak kilitli olması olabilir.)


7-) Bilgisayarınızı formatlamadan önce, Program Files’dan DynEd klasörünü yedekler, formatlama yapıldıktan sonra tekrar DynEd klasörünü Program Files’a atarsanız programı bir daha yüklemeye gerek kalmadan çalıştırabilirsiniz.


8-) Bilgisayarınız formatlandıysa, DynEd programını tekrar yüklemek için ‘Installation CD- 2.0 ‘

yerine Installation CD- 2.1 /2.4 kullanmanız gerekmektedir. Bu CD’leri İngilizce öğretmeninizden isteyebilirsiniz.Şu anda en son sürüm 2.5 mayıs 2008 dir .Okulunuzdan temin edebilirsiniz.

9-)Bilgisayardaki DynEd programını belirli aralıklarla mutlaka güncellediğinizden emin olun.

(Güncelleme yapmak için; Bilgisayarım → Yerel Disk(C: → Program Files→ DynEd→ UpToDate.exe programı çalıştır→ Yanında [***] olan programları teker teker seçerek Yükle butonuna basınız.)


DYNED SİSTEMİNİN DOĞRU KULLANIMI İLE İLGİLİ BİLGİLER1) DynEd Programına girmeye çalışırken “Geçersiz oturum açılışı / Invalid Login” hata mesajıyla karşılaşıyorsanız Ctrl tuşuna basılı tutarak DynEd ikonunu iki kere tıklayın ve Server -3 (Americas Europe Asia) seçin.Guncelleme yaptıktan sonra yeniden aynı işlem ile TÜRKİYE RESMİ OKULLAR Serve-6 yı seçin.


2) Öğrenci, programı online (çevrimiçi) çalışıyorsa internette oluşabilecek kesintiler kayıtların servera ulaşmamasına yol açabilir. Bu yüzden internet bağlantınızı muhakkak kontrol edin.


3) Program offline ( çevrimdışı) çalışılıyorsa en geç pazar günü internete bağlanıp kayıtların servera ulaşmasını sağlayın. (Servera ulaşmayan kayıtlar İngilizce öğretmenleri tarafından da kayıt yöneticisinde gözükmeyeceğinden öğrenci ödevini yapmamış sayılabilir.)


4) DynEd’e girmeye çalışırken “ İnternete bağlı olduğunuzdan emin olun” hata mesajıyla karşılaşıyorsanız ve internet bağlantınızın olduğundan da eminseniz bunun nedeni bilgisayardaki antivirüs programının “firewall” (Güvenlik duvarı / Internet security) özelliğinin DynEd programının internet erişimine izin vermemesi olabilir.

Bunun için; antivirüs programı → Güvenlik Duvarı Ayarları → DynEd’e izin ver ya da görev çubuğunda aktif halde bulunan antivirüs ikonuna gelip fareyi sağ tıklayıp disable ( geçici olarak devre dışı) veya exit(çıkış) yapın.

5) DynEd kurulumunuzun cinsinden emin olun. Eğer tam kurulum yaptıysanız CD veya DVD olmadan çalışabilirsiniz. Minimum kurum yaptıysanız ve öğrenci girmek istediği programın CD veya DVD’sini takmadıysa program “ Tüm dersler eğitmeniniz tarafından kilitli” hata mesajı verir. Bu yüzden, DynEd çalışmadan önce muhakkak çalışacağınız programın CD veya DVD’sini bilgisayarınıza takın.


6) Öğrencinin seviyesine uygun programa girmeye çalıştığından emin olun. ( Öğrenci herhangi bir DynEd programına girmek istediğinde “ Program eğitmen tarafından kilitli” yazısıyla karşılaşıyorsa bunun nedeni öğrencinin aldığı “ Placement Test” sonucunda bu programın öğrencinin İngilizce seviyesinden yüksek olması ve bu sebeple otomatik olarak kilitli olması olabilir.)


7) Bilgisayarınızı formatlamadan önce, Program Files’dan DynEd klasörünü yedekler, formatlama yapıldıktan sonra tekrar DynEd klasörünü Program Files’a atarsanız programı bir daha yüklemeye gerek kalmadan çalıştırabilirsiniz.


8) Bilgisayarınız formatlandıysa, DynEd programını tekrar yüklemek gerekmektedir.


9) Bilgisayardaki DynEd programını belirli aralıklarla mutlaka güncellediğinizden emin olun.

Güncelleme yapmak için: DynEd oturum açma kimlik ve şifrenizi girdikten →sol üst köşede yer alan Gelişmiş Seçenekler→Ürün Güncelleme→ Yükle→programı çalıştır→ Yanında [***] olan programları seçilerek Yükle butonuna basınız.
Ayrıca bu yolla da güncelleme yapabilirsiniz. Bilgisayarım → Yerel Disk(C → Program Files→ DynEd→ UpToDate.exe programı çalıştır→ Yanında [***] olan programları teker teker seçerek Yükle butonuna basınız.)


DYNED DOĞRU ÇALIŞMA TEKNİKLERİ


1) Günde ortalama 30 dakikadan her gün DynEd çalışın. Bu düzenli çalışma tutor score/ çalışma notunuzun yükselmesini de sağlayacaktır.


2) Yeni bir modül/ünite çalışırken şu sırayı takip edin:


A. Sesinizi kaydetmeden her alt başlığı bir kere sırasıyla çalışın. ( Soruları cevaplayın.)

B. Daha sonraki her çalışmanızda her alt başlığı yine sırasıyla çalışın, ancak her defasında
sesinizi kaydedin.
C. Modül/ünitelerin ve alt bölümlerin yüzde oranları birbirine eşit olmalıdır. Yani, her
bölüme eşit ağırlık verin. (Örn. Unit 1 Song: % 100 Vocabulary: % 32 olmamalı!)
D. Modül/ünitenin ve her alt başlığın tamamlama yüzde oranı %80 olana dek aynı şekilde
çalışmaya devam edin.

3) Programı aktif olarak çalışmak ve çalışma notlarınızı yükseltmek için muhakkak sesinizi kaydetmeli ve şu sırayı takip etmelisiniz: ( DynEd çalışırken modül/ünitelerdeki soruları cevaplandırmak programın tam olarak aktif olarak çalışıldığı anlamına gelmez. Bu şekilde pasif olarak çalışabilir ve çalışma notlarınızı asla yükseltemezsiniz.)


A. Bir cümleyi dinleyin. (Bu bir bölümdeki her cümle için geçerlidir. Mikrofon/Microphone ve

Kulaklık/Headphone logolarının göründüğü her cümle/kelimeyi dinleyip onu
kaydedebilirsiniz.)
B. Sonra, Repetition/Tekrar tuşuna basıp cümleyi birkaç kez dinleyin. ( Cümleyi anlasanız bile
bu işlemi yapın çünkü doğru telaffuz için bu gereklidir.)
C. Mikrofon/Microphone tuşuna basarak sesinizi kaydedin.
D. Daha sonra, Kulaklık/Headphone tuşuna basarak sesinizi dinleyin.
E. Son olarak, Repetition/Tekrar tuşuna basıp cümleyi son bir kez dinleyip kendi telaffuzunuzla
karşılaştırın.
F. Gerekirse yukarıdaki işlemi tekrarlayın.

5) Bir modül/üniteyi %80 tamamlayıp Mastery Test’ten de geçer not olan en az 85 aldıktan sonra bir diğer modül/üniteyi çalışmaya başlayın. Fakat bitirmiş olduğunuz modül/üniteye birkaç ay sonra geri dönüp, üşerinden geçiniz. Böylelikle modül/üniteyi %100 tamamlamış olacaksınız.


6) Her çalışmadan sonra çalışma notunuzu (tutor score) ve bitirme yüzdenizi (completion

percentage) kontrol edin. Daha Fazla Ayrıntı(Details) tuşuna basarak daha fazla bilgiye
ulaşabilir, çalışma notunuzun neden bu olduğunu öğrenebilirsiniz. Lütfen, bir sonraki
çalışmanızda bu açıklamaları göz önünde bulundurun.

7)Programdan her zaman EXIT tuşuna basarak çıkın. Asla, Sağ-üst köşedeki X tuşundan

programı kapatmayın.

8) Programdan çıkarken “çalışma kayıtlarını eşleştirmek istiyor musunuz?” sorusuna her zaman

EVET deyin.

9) Internete bağlı olduğunuza ya da en az haftada bir internete bağlandığınıza emin olun. Bu

öğretmenlerimizin çalışmalarınızı sağlıklı şekilde kontrol edebilmeleri için çok önemlidir.

10) Her 15 günde bir programınızı güncelleştirin. ( Update)
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-09-10, 12:16 #3
Alicem Alicem çevrimdışı
Varsayılan C: Dyned İngilizce Eğitim Programı


Teşekkürler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-09-10, 12:42 #4
Max Payne Max Payne çevrimdışı
Varsayılan C: Dyned İngilizce Eğitim Programı


Teşekkürler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 14-09-10, 16:00 #5
ßy Emre ßy Emre çevrimdışı
Varsayılan C: Dyned İngilizce Eğitim Programı


O cd den bendede vardı bir ara
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 21:12
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015