Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 01-03-05, 14:02 #1
yyolu yyolu çevrimdışı
Varsayılan Tasarruf teşvik fonu hakkında


tasarrufu teşvik fonu TTF 2000 yılında kaldırıldı. devlette bu paraları nemaları falan belirli tarihlerde ödemeye başladı.

şimdi ben yaklaşık 10 yıl ttf yatırılmış biri olarak paramı alamıyorum. gerekçe ise zamanında verilmesi gereken 3 aylık bildirimlarin verilmemiş olması. ttf nin yatırıldığı işyerime gittiğimde bana üzerine 1 bardak su içmemi söylediler. artık bunu almamın olanaksız olduğunu söylediler. benle beraber yaklaşık 10 15 arkadaşım daha var ne yapabiliriz. dava açabilirmiyiz. yardım lütfen. şimdidden teşekkür ederim.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-03-05, 15:48 #2
jean jean çevrimdışı
Varsayılan Cvp: tasarrufu teşvik fonu hakkında


Nemalandırma ile ilgili ayrıntılı bilgim olmamakla birlikte bunların ödenmemesi için hiçbir fırsatı kaçırmayacaklarını tahmin ediyorum. 3 aylık bildirimler konusunda (sizin durumunuz ile ilgili) daha ayrıntılı bilgi verirseniz yorumumu genişletebilirim.

Durumunuz dava açmaya müsait. İdare mahkemesinde toplu olarak bir dava açabilirsiniz.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 01-03-05, 22:17 #3
Cruise Cruise çevrimdışı
Varsayılan Cvp: tasarrufu teşvik fonu hakkında


Bu konuda yapılacak ödemeler 4853 sayılı Çalışanların Tasarruflarını Teşvik Hesabının Tasfiyesi ve Bu Hesaptan Yapılacak Ödemelere Dair Kanun ile düzenlenmiştir. Ancak kanunda hazine müşteşarlığının bağlı bulunduğu bakanlığa bu kanunun uygulanması ile ilgili her türlü düzenlemeyi yapmak hakkı tanınmıştır. bu yüzden sizin bahsettiğiniz 3 aylık süre ile alakalı bir düzenleme olup olmadığını ilgili bakanlıktan araştırmanız gerekmektedir. Ancak benim bildiğim kadarı ile hiçbir açıklamada bu 3 aylık süreden abhsedilmemiştir. Hatta ödeme esaslarına ilişkin hiç bir konu içerisinde 3 aylık süreye dair bir şey yer almamaktadır.

Bu kanuna göre yapılacak ödemeler şöyle olmakta;

Hak sahiplerine, anapara tutarlarının 2003 yılı Nisan ayında defaten ödenmesi gerekmekteydi. Aynı kanunun 5'inci maddesi uyarınca değerlendirilen tutar mart, haziran, eylül ve aralık aylarında olmak üzere 2004 yılında dört taksit, 2005 yılında dört taksit ve mart ve haziran aylarında olmak üzere 2006 yılında iki taksit olarak toplam on taksitte ödeneceği de hükme bağlanmıştır.

Hazine Müsteşarlığı'nın bağlı olduğu bakan, bu kanunun uygulanması ile ilgili her türlü düzenlemeyi yapmaya yetkili kılındığından, Hazine tarafından yapılan basın duyurusu ile anapara ve nemaların ne şekilde ödeneceği açıklığa kavuşturulmuştur. Buna göre; hak sahiplerine ödemeler şahsi başvuruları doğrultusunda ödenebileceği gibi kurum veya işyeri aracılığıyla başvurarak anaparalarını alabilme hakkı da tanınmış bulunmaktadır.

Anapara (tasarruf kesintisi ve devlet/işveren katkısı) ödemelerini şahsi başvuru ile almak isteyen hak sahiplerinin, anaparalarını almak üzere TC Ziraat Bankası AŞ'nin her hangi bir şubesine;

-Tasarrufu teşvik hesap numarası,

-TC kimlik numarası,

-Kimlik belgesi (nüfus cüzdanı veya ehliyet) aslı ve fotokopisi ile

başvurmaları gerekmektedir.

Hak sahibinin, tasarrufu teşvik hesabı şahıs bilgileri ile ibraz edilen kimlik bilgilerinin farklı olması halinde ikinci bir kimlik (pasaport, evlilik cüzdanı gibi) ibraz etmesi gerekmektedir.

Hak sahibine, anapara ödemeleri, tasarruf teşvik numarasının son hanesine göre sırayla yapılmaktadır. Bu çerçevede, tasarruf teşvik numarasının son hanesi

1 olan hak sahiplerine 30 Nisan -1 Mayıs 2003,

2 olan hak sahiplerine 2 Mayıs -5 Mayıs 2003,

3 olan hak sahiplerine 6 Mayıs -7 Mayıs 2003,


4 olan hak sahiplerine 8 Mayıs -9 Mayıs 2003,

5 olan hak sahiplerine 12 Mayıs -13 Mayıs 2003,

6 olan hak sahiplerine 14 Mayıs -15 Mayıs 2003,

7 olan hak sahiplerine 16 Mayıs -20 Mayıs 2003,

8 olan hak sahiplerine 21 Mayıs -22 Mayıs 2003,

9 olan hak sahiplerine 23 Mayıs -26 Mayıs 2003,

tarihlerinde ödeme yapılacaktır. Ancak, bu tarihlerde ödemelerini almak için başvurmayan hak sahiplerine, 27 Mayıs 2003 tarihinden itibaren bu sıralama aranmadan da ödeme yapılabilecektir.

Hak sahipleri, istedikleri takdirde, halen çalıştıkları ve tasarrufu teşvik işyeri sicil numarası olan ve elektronik posta adresi uzantıları - .gov.tr. ,- .mil.tr, - .k12.tr, - .edu.tr, -.com tr olan kurum veya işyerlerine başvurarak kurum veya işyerleri aracılığı ile de anaparalarını alabileceklerdir. Eğer işyerinin internet bağlantısı yoksa ya da yukarıda belirtilen uzantıları olan bir e-mail hesabı yoksa işyerlerinin bu tutarları alması oldukça zor.

Kurum veya işyerleri yetkilileri,

-Anapara ödemesi işlemleri için son bir ay içinde verilmiş kamu ve kuruluşları için resmi görevlendirme/yetki yazısı, diğer kuruluşlar için noter tasdikli yetki belgesi ve imza sirküleri,

-İşyerlerine ait tasarrufu teşvik işyeri sicil numarası,

-Kurum veya işyeri irtibat telefonu,

-Elektronik posta adresi ile

birlikte en son anaparaları yatırdıkları banka şubelerine başvuracaklardır.

Bu bilgiler esas alınarak bankaca hazırlanacak formlar kurum veya işyerlerine elektronik posta ile iletilecektir. Kurum veya işyerleri, örneği Ziraat Bankası şubelerinde bulunan talep ve taahhütnameyi veren hak sahipleri için, elektronik ortamda gönderilen bu formlara, hak sahiplerinin tasarrufu teşvik personel hesap numaraları ile TC kimlik numaralarını işleyerek, TC Ziraat Bankası AŞ tarafından bildirilen elektronik posta adresine geri göndereceklerdir. Banka, bu formların kendisine ulaşmasını takiben, söz konusu hak sahiplerinin tasarrufu teşvik hesapları kayıtlarındaki anaparalarını ilgili şubeleri aracılığıyla kurum veya işyeri yetkililerine ödeyecektir. Kurum veya işyerleri yetkilileri, ödeme sırasında adlarına başvurdukları hak sahiplerinden ilgili talep ve taahhütnameyi aldıklarını ve bunları kurumlarında veya işyerlerinde saklamayı taahhüt edeceklerini de içeren taahhütnameyi imzalayacaklardır. Kurum veya işyeri yetkilileri, tahsil ettikleri bu tutarları nakten veya hesaben 5 iş günü içinde hak sahiplerine ödenmek üzere ödemek zorundadır. Hak sahiplerine ödenmeyen tutarlar 6'ncı iş günü içinde ilgili banka şubesine hak sahibinin tasarrufu teşvik hesabına intikal etmek üzere iade edilecektir.

Bunların dışında 2004 yılı için Birinci Taksit Mart ayında, İkinci Taksit Haziran Ayında Ödenmiştir. Bunlara ilişkin usul ve esaslar ise Hazine Müsteşarlığının internet sitesinden yayınlanmıştır. Yazının sonuna aynen ekliyorum. Bu sene için nasıl ödeme yapılacağı ise henüz açıklanmamıştır. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Kolaygelsin...

NOT: İlgili düzenlemeleri internet ortamından temin edemezseniz. Hazine Müsteşarlığına bir dilekçe ile başvurarak Bilgi Edinme Kanunu uyarınca size başvurunuz için gerekli tüm şartların, bilgi ve belgelerin verilmesini de ayrıca talep edebilirsiniz. Müsteşarlık bu bilgileri ve belgeleri size temin etmekle yükümlüdür. Eğer bir cevap verilmezse dava açıp alabilirsiniz.

Mesajı son düzenleyen Cruise ( 01-03-05 - 22:23 ) Neden: Düzenlemeleri Ekelemeyi unutmuşum....
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-03-05, 10:23 #4
yyolu yyolu çevrimdışı
Varsayılan Cvp: tasarrufu teşvik fonu hakkında


ilginize teşekkür ederim.
durumuma gelince

tasarruf teşvik kesintileri her ay ücret bordrosunda kesinti yapılarak işyeri ttf hesap no'suna yatırılıyormuş.(dekontları inceledim işveren hakkaten zamanında yatırmış.) ancak bu hesaba yatırılan paraların işçi ttf hesaplarına aktarılması için 3 er aylık periyotlar halinde matbu formu var doldurulup ziraat bankaları kanalıyla zamanında ttf idaresine intikali gerekiyormuş. ama muhasebeci bu 3 ayda verilmesi gereken bildirimleri vermemiş. şimdi biz ziraat bankasına müracat ediyoruz. para yok deniyor. hakkatende yok. işverene gidiyoruz ben parayı yatırmışım arkadaşım diyor dekontları gösteriyor işin içinden sıyrılıyor. muhasebeciye gidiyoruz zamanında verilmesi gereken bildirimler verilmemiş. şu saatten sonra yapacak bişi yok diyor. başka firmalardan duydum muhasebe servislerini sıkıştırmışlar muhasebedekilerde yeni bi form varmış onları düzenlemiş ankara ttf idaresine göndermiş ve paralarını almışlar. şimdi bizim muhasebeciyi gidip dövim ben en iyisi. muhasebeciye napmak lazım. davamı açayım, odaya mı şikayet edeyim evrak hazırlama taraftarı değil .
neyse genede sağolun.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-03-05, 13:43 #5
jean jean çevrimdışı
Varsayılan Cvp: tasarrufu teşvik fonu hakkında


Olayda kusuru muhasebeciye yüklemek mümkün. Davanızı ona yönelterek zararınızın tazminini talep edebilirsiniz.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 08:54
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015