Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 24-07-05, 14:20 #1
busra19 busra19 çevrimdışı
Varsayılan Boşanma davasından feragat eden ama hala eve dönmeyen eşin tutumu ve geçici velayet


Benimde boşanma veya barışma sorunum var, başımdan geçen olaylar kısaca şu şekilde:
Eşim Ekim 2004 tarihinde bir tartışma anında sinirlenip hep beraber psikologa gitmemize rağmen babasının yardımıyla kızımı da yanına alarak evi terketti.
Evi terkettikte sonrada sürekli görüştük beraber yemek yedik pikniğe vs. gittik. Ancak 3 ay sonra şiddetli geçimsizlik gerekçe göstererek 1 cümlelik bir dilekçeyle boşanma davası açmıştı. (sanki oyun oynuyor gibi yazılmış bir dilekçeydi.)
Ilk duruşmada şahitlerin dinlenmesine karar verildi ve ben boşanmak istemediğimi anlatan 3 sayfalık bir dilekçe verdim mahkemeye.
2.duruşma öncesi eşimle konuştuk ve okullar kapanınca yeni bir eve taşınmaya söz vererek barışmaya ve eşimde davasını geri çekmeye karar verdi. 2.duruşmada da pişman olduğunu kızımızı düşündüğünü söyleyerek davasını geri çekti.
Okullar kapandı ancak eşim ne eve dondu nede yeni bir ev bakmak için çaba gösterdi, üstelik birde kalktı haberim olmadan bası ile birlikte Umreye gitti, ve kızımıda benim haberim olmadan rızam dışında annesinin yanına göndermiş.
Ben 1 hafta sonra kızımı birazda zorla anneannesi ve dayısının yanından alarak istanbula getirdim, ancak eşim umre dönüşü eve dönmedği gibi polis zoruyla (kızıma kötü muamelede bulunuyor diye eşikayet ettiği için) kızımı benden geri aldı. (Aslında olaylar çok karışık polis ve nöbetçi savcı bu olayda kullanılmış ama detaya girmek istemiyorum.)
Eşim davasını geri çektikten 3 ay sonra, Eşime eve dön çağrısı yaptım, ancak tebligat yapılamadığı için çağrı henuz eline ulaşmadı. Sanıyorum tebligat yapıldıktan 2 ay süre zarfında eve donmesi gerekiyor.

Sorularım şunlar:
1) Eşim tekrar dava açabilirmi, açabilirse ne kadar sürede açabilir, tekrar şiddetli geçimsizlik bahane edebilirmi?
2) Aynı gerekçe ile tekrar dava açar ise benim davayı reddetmem durumunda ve bunun kabulu durumunda ne gibi sonuçar olur.
3) Ben boşanma davası açarsam, kızımın velayetini nasıl alabilirim, burada kızımın eğitimi önemli yoksa annenin ona vereceği anne şefkati değil onu zaten yeterince aldı vede alabilir, almaya da deva ediyor zaten, evlerimiz 10 dakikalık yurume mesafesinde. Annesi bu çağın en önemli gereklerinden olan ne bilgisayardan nede ingilizceden anlar. Bu iki şey ise benim hobimdir, ingilterede master yaptım ve işim ve hobim gereği çok iyi bilgisayar bilirim, maddi imkanım şu an olmasada (borçlarım nedeniyle) ileride iyileşeceği için kızımı koleje göndermek istiyorum. Ayrıca ne sigara ne alkol nede başka bir kötü alışkanlığım vardır, eşim ise kızıma sadece dini eğitim verme taraftarıdır.
4) Şu an herhangi bir dava yok sadece ayrı yaşıyoruz, kızımın geçici de olsa anne ve baba arasındaki anlaşmazlık suresince babada kalması için hakimin mudahalesini istesem sonuç lehime olabilirmi? (annesi istediği zaman istediği kadar kızımı görebilir bunda hiç sorun yok, bunu sadece kızımın eğitmini ben üstlenmek istediğim için istiyorum.)
5) Eşim eve donmemeye devam ederse ve ben dava açmaz isem, 3 yıllık ayrı yaşama süresi ne zaman başlar (eşim ilk evi terkettiği zaman mı, yoksa ilk davayı geri çektiği zaman mı veya benim yaptığım eve dön çağrısını aldığı zaman mı ), ve bu süre sonunda otomatikman boşanabilirmiyiz.
6) Mahkeme masrafları ve avukatlık masrafları gerçekten şu an için belimi büküyor, bana yargıtay kararları ve ornek dava dilekçeleri bulabileceğim bir yer veya bir site adı verebilirmisiniz.

Not: ayrıca başımdan geçen, eşimin bana yaptığı hakaretleri, karakol tutanakları ile sabit iftiralarını, hepatit c hastalığımı, eşimin nasıl kızımı kullandığı ve onu kardeşleri ile birlikte benden soğutmak için doldurduğunu anlatan bir web sitesi açacağım. Karakol tutanaklarını delil fotoğrafları ve cep telefonu mesajlarını sadece ilgilenen ve konu ile yakından ilgilenip bana yardımcı olacak kişilerin olaylar hakkında daha detaylı bilgi sahibi olabilmesi için bu sitede yayınlayacağım. Aslında olaylar tabiki bu kadar basit değil...

Herkese saygılar ve sevgiler ve cevaplar için şimdiden en derin teşekkürler.
Erol
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 25-07-05, 10:11 #2
cıngılbels cıngılbels çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Boşanma davasından feragat eden ama hala eve dönmeyen eşin tutumu ve geçici velayet


Öncelikle boşanmak isteyip istemediğinize kara vermeniz gerekir, velayet için kızınızın yaşı çok önemli ayrıca sizin ve eşinizin ne iş yaptığı ve çocuğa bakabilme durumunuzu bilmemiz gerekir. Bence siz daha net olarak ne istediğinize karar vermemişsiniz , öncelikle bunu çözümleyin çocuğun velayetini almak için intenetten bulacağınız bi deilekçe hiçbir işie yaramaz profesyonel bir yardım almanız gerekmektedir
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 26-07-05, 23:58 #3
busra19 busra19 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Boşanma davasından feragat eden ama hala eve dönmeyen eşin tutumu ve geçici velayet


Merhaba Cıngılbels,
Teşekkürler cevabınız için, ama ne istediğim eşimin son yaptıklarından sonra açığa gayet iyi kavuştu.
-Ölümcül bir hastalık olan hepatit C hastalığına yakalamışım, kullandığı ilaçların faydalı olup olmayacağı belli değil ama yan etkileri çok kötü. fakat o kötü günümde yanımda değil...Orada burada geziyor keyfini düşünüyor.
-Adanada tamamen kendi alınterimle ve 14 yıllık emeğimle yaptırdığım 3 katlı evden elde ettiğimiz kira gelirine göz koymuş ve kiraclara gitmiş bu ev benim sakın kiraları kocama, (yani bana) vermeyin demiş..
-Yaptığı hakaretler, kötü beddualar ilavesi tabiki
Daha çok olay var ama bunlar yeterde artar bile kötü niyeti için. hepsi ispatlanabilir nitelikte...Kızımı da benden elinden geldiğiince soğutmaya çalışıyor ki mahkemde ona sorulursa kimin yanında kalmak istiyorsun diye, kendi lehine cevap vermesi için uğraşıyor.
-Kızımın velayetini almak istiyorum, çünkü o sadece kızıma dini eğitim verme taraftarı oysa ben çok iyi bilgisayar ve ana dilim gibi ingilizce biliyorum, ingilterede master yaptım, ve edindiğim sahip olabildiğim eğitim ve dünya görüşümü ve tecrubelerimi kızıma da vermek istiyorum. Kızım 11 yaşına geliyor. Yeterince büyüdu ve artık anne şefkatine çok bir gereksinimi yok, artık onun iyi bir eğitime ihtiyacı var...Bunun için gelirim de yerinde hatta onu koleje yazdırmak istedim annesi karşı çıktı, Yaz kursuna/kampına göndermek istedim yine annesi karşı çıktı...
Butun bunlar velayet alırken benim lehime olurmu.....
Sorularımı tekrar değerlendirip yardımcı olacaklara minnettar kalırım.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-07-05, 02:41 #4
thERth thERth çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Boşanma davasından feragat eden ama hala eve dönmeyen eşin tutumu ve geçici velayet


Oncelıkle sızın boylesı bır hastalıga yakalanmıs olmanız vede bunun o nıtelıkte olurlulugu rapor ıle kanıtlaması halınde esınız ıcın bır bosanma sebebı teskıl edebılır.(Evlılık bırlıgının 1 taraf ıcın cekılemez hale gelmesı)
3 yıllık ayrılık suresıın baslaması ıcın hakımın herhangı bır bosanma davasında ayrılıga karar vermesı gerekmektedır yoksa kendılıgınden baslamaz boylesı bır durumda soz konusu olan mutluk bosanma sebebı olan terk ıcın gereklı olan 4 aylık suredır 4 aylık surenın dolmasıyla mahkemeye basvurur ve karınızın eve donmesı ıcın 2 ay sure tanırsınz ama dedıgım gıbı 3 ay deyıl 4 ay dan bahsedıyoruz,sızın bırlıkte yemek yememnız bu 4 ay ıcın sorun teskıl etmemektedır yeterkı ev hayatı yenıden kurulmasın,bundan sonra 2 ay gecmesıne ragmen esınız hala gerı donmez ıse ozaman bosana bılırsınız.
kıra gelırlerı konusuna gelınce karınızın o gelılerde es oranda hakkı varıdır.Eyer bu malları 1 ocak 2002 tarıhınden once edındıysenız esınızın sadece kıra gelırlerı uzerınde alacak hakkı bulunmaktadır ama bu malları 2002 yılı ıtıbarıyle edındıysenız bu mallar uzerınde karınızın yarı yarıya bır hakkı bulunmaktadır (tabı bu oran hakım trafında dusurulebılır ama cıddı sebebler ıle zına,hayata kast vb)

Kızınız konusunda sızın herzaman kısısel ılıskı kurmak hakkınız bulunmaktadır bu velayet anneye verılse dahı boylesı bır hakka sahıpsınız,suan hala velayet hakkına sahıp oldugunuza gore gorusmenız engellenemez.
Velayet konusunda yazdıklarınız goz kamastırcı fakat net bısı demek zor Cıngılbels arkadasım daha dogru bır cevap verebılır.

Polisin kızınızı sızden almak gıbı bır yetkısı yok keza sızı rahatsız dahı edemez,burada savcının ve hakımın nasıl bır taktır yetkısını kulandıgını ben merak edıyorum,suan sanırım bolesı bır durum sonrasında bır ceza davası ılede karsı karsıyasınız.Acıkcası ben anlıyamadım tam olarak nasıl bır durumla karsı karsıya geldıgınızı,onun ıcın yorum yapmam yanlıs olucak..

Sanırım bır nebzede olsa cevap yazabıldım..Cıngılbels arkadasımız daha cok yardımcı olabılecektır emınım,sımdıden gecmıs olsun !
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 27-07-05, 09:29 #5
busra19 busra19 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Boşanma davasından feragat eden ama hala eve dönmeyen eşin tutumu ve geçici velayet


thERth
Teşekürler görüşleriniz için,
Eşim hepatit c hastalığından dolayı boşanma davası açamaz, çünkü tedavim iyiye doğru gidiyor 4 aylık tedavi sonucunda sonuç negatif çıktı ancak tedavi halen devam ediyor, ama keşke bu konuda dava açsa bende hiç olmazsa insan olup olmadığını öğrenirim...
Ben 1991 yılından beri çalışıyorum, eşimle 1994 te evlendik, evlenene kadar bekar geçen süre içinde bayağı bir birikim yaptım, hatta burs kazanıp yurtdışına gittim ve bu arada çift maaş almam nedeniyle ev için gereken birikimin bır kısmını bu şekilde edindim. Bunlar evin paylaşımı sırasında ne derece önemlidir...Ev alınırken ben işyerinden izin alamadığım için tapu işlemlerine eşimi gönderdim ve o da tabiki evi üzerine kaydettirdi ama o sırada çok iyi ilişki içinde olduğumuzdan bu tür sorunlar çıkacağı aklımın ucundan bile geçmemişti doğrusu...
Ev yapılırken adanaya benim hesabımdan giden para transferleri belki yuzlerce dekont tutar hepside ispatlanabilir...
Kızımın benden polis zorıyla alınması sırasında ben polis tarafında oyuna getirildim, polis bana kızı geri vereceklerini sadece kötü mualememeye maruz kalıp kalmadığını soracağını ve olumlu yanıt almaları durumuda kızı bana geri vereceklerini söyledi, ama tabiki olumlu yanıt aldıkları halde kızı bana vermediler. Kimin yanında kalmak istediğini sordular ve oda annei de babamıda seviyorum ama annemi daha çok istiyorum deyince anneye geri verdiler.)
Mademki ayrı yaşama kararına hakimin karar vermesi gerekiyor, hakim bu kararı alırken nafaka hükmedebilir mi?
Böyle bir karar için ise sanıyorum taraflardan birisinin başvurusu gerek.
Bu başvuru olmazsa belkide en doğrusu beklemek...
Bütün olanlara rağmen, eski düzeni sağlayamayacağıza olan inancıma rağmen, kızımın annesi ve babasında ayrı olarak büyümemesi için, ve hukuk/yargı tarafından maalesef olayların kısa sürede çözülemediği için, tekrar biraraya gelmekten başka da bir çözüm yolu görünmüyor gibi.
Zaten eşime olan tüm maddi desteği kestim, kaldıki onun 1.boşanma dfavasından vazgeçmesi bu aşamaya kadar olan olayları tamamen holgörü ile karşıladığının bir göstergesi, ondan sonrada olumsuz hiç bir olay olmadığı için tekrar dava açsa bile reddolunabilir. Kaldıki ortada bir eve dön ihtarı var ve sonucunun ne olacağı henüz belli değil.
Tekrar herkese teşekkürler, sorunlarıma yardımcı olmaya çalıştığınız için.
Beni aydınlatacak, bana yardımcı olacak görüşlerinizi 4 gözle bekliyorum.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 00:54
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015