Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 10-02-07, 01:06 #1
Suffiyun Suffiyun çevrimdışı
Arrow Rotary ve Lions Nedir / Amaçları Nedir ?
MASONIK ÖRGÜTLER VE YAPILARI
Bu yazi dizisi ile masonik amaçlara hizmet eden, masonlugun yan kollari ve alt basamaklari niteligindeki Lions, Leo, Lioness, Aiesec ve Rotaract ve Rotary Club'in isleyisi, yapısı, icraatleri ve hedeflerine iliskin genel bilgiler sizlerle paylasilacaktir.Biraderler(Masonlar) arasi diyalogu ve dayanismayi arttirip, ticari, siyasal ve sosyal alanlarda etkinligin arttirilmasi için, 33. derecedeki saygin bir masonunun istegi üzerine 23 Subat 1905 günü ABD de avukat Paul Harris, kömür tüccari Silvestre Schiele, maden mühendisi
Gustav Loehr, tüccar terzi Hiram Shorey tarafindan kurulmustur. Rotary Clup kurucu üyeleri ilk toplantilarini, sirayla birbirlerinin evlerinde ve bürolarinda bir araya gelerek yapmislardir. Bu nedenle kulübe dönüslü manasina gelen ROTARY adinin verildigi bilinmektedir. Çok hizli yayilma gösteren ROTARY CLUP'in sube sayisi 1910'da 16 olmus. Bu subeler Amerikan Ulusal Rotary Birligini meydana getirmistir.1912'de Kanada, Ingiltere ve Irlandada açilan subeleriyle kulüp milletlerarasi bir hal almis.Ardindan belçika Hollanda Fransa'da subeler açilmis ve bütün dünyaya yayilmistir. 1922'de ROTARY INTERNATIONAL adini almistir. Günümüzde tüm dünyada milyonu askin Rotaryen oldugu bilinmektedir, Rotary Club'a olan bu talebin nedenlerini asagida irdeleyecegiz. Rotary teskilatinin yapisi incelendiginde "Ulusal esitlik savunuluculugunun" lafta kaldigi , kontrolün daima güçlülerde oldugu görülür, ülkemiz Roteryanleri Amerika ve Avrupada ki abilerinin sözünden çikmazlar, olabildigince onlara hosgörünmeye çalisirlar. Rotary Club, Masonlukla bir alakasi olmadigini iddia eder, fakat teskil Masonik guruplardan dünya çapinda en güçlülerinden biri olan ROTARY'nin üyeleri genellikle is çevrelerinden olmakla birlikte, siyaset, egitim ve basin alanlarindan da çok sayida üyesi mevcuttur. Temel felsefesi biraderler(masonlar) arasi fikirsel, sosyal ve ticari iliskileri gelistirmek, localarin disindaki sosyal ve siyasi hayatta dayanismayi saglamak ve mason olmayan üyelerini Mason hedef ve amaçlari dogrultusunda yönlendirmek ve uygun görülen üyelerini localara kabul etmektir. Yani Mason localarinin bir alt basamagidir. Ülkemizde 1956 da kurulmustur , egitim (üniversiteler agirlikli ) ve siyasi hayatta aktif bir çok kisiyi bünyesinde barindirir. Ayni zamanda ilk Rotary kulübünde kabul edilmis, her is ve meslekten bir faal üye bulundurma karari geregi farkli meslek dallarindan üyleri mevcuttur. Farkli mesleklerden üye bulundurma karari üyler arasi rekabetin önlenmesi ve dayanismanin dahada kuvvetlenmesi içindir.
Üyeler siyaset,bürokrasi,egitim,ekonomik ve sosyal alanlarda etkin kisilerden seçilir. Dolayli yoldan bir toplumu yönlendirmenin yolu kilit kisileri kontraol altina almaktir çünkü. Yani normal bir ilkokul ögretmeni, ve alt kademeden bir devlet memuru, yada fabrika isçisinin tüm masonik kulüplerde, loclarda oldugu gibi Rotary Clup'da da yeri yoktur. Çünkü Rotary etkin kisileri üye yapmak suretiyle toplumun genelini kontrol altina almak ve ele geçirdigi bu gücü masonik menfaatler dogrultusunda yönlendirmek gayretindedir.
Adi Susurlukla gündeme gelen Uluslararasi Rotary Kulübu uyesi Ertac Tinar olayin iç yüzünü görmemiz için yüzlerce örnekten biridir. Bakiniz Ertac Tinar devlete verdigi biyografisinde neler diyor " Israil ile 1992'den beri çok siki is iliskileri içindeyim Avrupa'nin bütün ülkelerinde, Amerika'da, Orta Dogu ve Orta Asya'da açamadigim kapi yok ". Degisik devletler düzeyinde üst kademeden kisilerle irtibat kurdugunu söyleyen Tinar gibi gözü kara silah tüccarlari; para ve manfaattten baska sey düsünemeyecek kadar düsük ahlak seviyesindeki insanlar Rotary'nin üyeleri arasindadir.*1
Rotary'nin bir iddiasida söyledir "Uluslarasi Rotary, sesimizi tüm dünyaya duyurabilecegimiz essiz firsatlar saglamaktadir. Türk Rotary kulüpleri bu firsati en iyi sekilde degerlendirme gayreti içindedir." Böyle bir idda yapilirken Türk(!) Rotary kulüpleri seklindeki söyleme dikkat ediniz, yakin zamanda katildigim pek çok Rotary konferansinda ve basin açiklamasinda hep bu iddia gündeme geldi. AB'yide agizlarina sakiz yaparak , Türk(!) Roteryanlerini yere göre sigdiramadilar, öyleki onlar ülkemizin tanitimini yapiyorlarmis, gayeleri uluslar arasi platformda ülkemizi söz sahibi yapmakmis falan filan. Bu iddiaya cevap vermeden önce bir düzeltme yapayim, Türk(!) Rotary Kulüpleri ifadesi Türkiye'de faaliyet gösteren Rotary kulüpleri seklinde olmalidir. Çünkü milli ve manevi degerlerimizle alakasi olmayan , uluslararasi çikar birligi, güçlü ülkeler ve Yahudilerin kontrol altinda tuttugu Rotary asla Milli olamaz(!). Zaten Türkiyeli üyelerininde milletimiz, devletimiz filan umurunda degildir.
Fahir Armaoglu'nun "Biz Rotaryenler toplumun görülmeyen liderleriyiz." seklindeki sözleri ile Roteryanlerin toplum üzerindeki etkinligi ve toplumu kontrol ettigi ifade ediyor. Peki soruyoruz, hangi dogrultuda hangi amaçlarda hangi felsefede toplumu yönlendiriyorlar. ? Susurlukla gündeme gelen, uyusturucu ve silah tüccari Ermeni kökenli Harry J.ARSLAN'in "Lionizm olanak demektir."seklindeki sözleri, Masonik mekanizmanin, en etkin çarklarindan Lions'un ekonomiyi kontrol etmek ugruna, Silah ve Uyusturucu ticreti ile ugrasanlari bile içine alip onlara olanaklar sundugunu, Baris ve mutlu bir dünya için çalistiklari iddialarinin asilsizligini gözler önüne seriyor. Dünya barisi bir yana uyusturucu, silah ticareti ve daha nice pis islere menfaatleri için yaptigi destekle ne derece acimasiz oldugunu,hizmet ettigi masonik menfaatler ugruna hiçbir engel tanimadigini görüyoruz .


ALİ METE MERT ( EĞİTİMCİ - ARAŞTIRMACI - YAZAR)

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-02-07, 02:17 #2
cuteach cuteach çevrimdışı
Varsayılan C: Rotary ve Lions Nedir / Amaçları Nedir ?


yoruma açık
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-02-07, 02:47 #3
Suffiyun Suffiyun çevrimdışı
Varsayılan C: Rotary ve Lions Nedir / Amaçları Nedir ?


Teşekkür ederim cuteach
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-02-07, 03:47 #4
JVC JVC çevrimdışı
Varsayılan C: Rotary ve Lions Nedir / Amaçları Nedir ?


Bilgi için teşekkürler
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-02-07, 04:57 #5
aurelianobuendia aurelianobuendia çevrimdışı
Varsayılan C: Rotary ve Lions Nedir / Amaçları Nedir ?


lions, leo ve rotary i şahsen çok takdir ediyorum. adamlar işlerini en güzel şekliyle akıllıca hallediyorlar ve kimsenin ruhu duymuyor.
iş dünyası, siyaset dünyası, sanat dünyası... birçok kilit yerlerde bolca adamları var. iş ve siyasetten çok fazla istediklerini alamazlar, para kazanırlar, büyürler belki ama en nihayetinde bi yerde tıkanırşar. sanat ise bizim topluma uymaz zaten, sanatla çok ilgilenen toplum olmadıgımız için o da bizi bozmaz.

ama asıl tehlike eğitim sektorunde öne çıkıyor. adamlar direk gençlere çocuklara oynuyor. ve kendi davaları adına çok önemli işler yapıyorlar. ortaokul lise öğrencilerine burs veriyorlar, toplantılar düzenleyip çocuklara sorumluluklar yükleyip farkında olmadan kendi ailesinden koparıp yeni aileler kuruyorlar, okullara kütüphaneler açıyorlar, yardımlarda bulunuyorlar. tüm bunlar olurken isimlerini sağda solda bırakırken, çok masum yardım kuruluşları olarak halkın kafasında yer ediniyorlar.

eğer ki devlet yada toplum görevlerini eksik yaparsa birileri çıkar o boşlukları böyle doldurur işte. devleti güçlendirip ve bilinçli bi toplum olmalıyız, olmak zorundayız, yoksa her zaman birileri bizim yapmamız gerekenleri yapıp kendi ideallerini gerçekleştirmek için çalışıp, muvaffak olur.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 03:24
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015