Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 20-09-06, 22:30 #1
irantürkü irantürkü çevrimdışı
Varsayılan İran'dakİ TÜrk NÜfusu


İRAN'DAKİ TÜRK NÜFUSUEMİNİM TÜRKİYE VE DÜNYA'DAKİ BİRÇOK TÜRK'E ''TÜRKİYE'DEN SONRA EN KALABALIK TÜRK NÜFUSU HANGİ ÜLKEDE'' DİYE SORULSA İLK CEVAP 'ÖZBEKİSTAN' OLUR.OYSA 28 MİLYONLUK ÖZBEKİSTAN'DAN DA DAHA KALABALIK TÜRK NÜFUSUNUN BARINDIĞI BİR ÜLKE VAR.VE BU ÜLKE TA SİBİRYA'LARDA DEĞİL.HEMEN YANIBAŞIMIZDA.VAN-IĞDIR'DAN KARŞIYA GEÇİN BİR KAÇ SONRADAN YERLEŞME kürt KÖYLERİNİN DIŞINDA MAKU VE URUMİYE İLLERİNDEN TAHRAN'A KADAR SADECE VE SADECE TÜRK GÖRECEKSİNİZ.
HEM DE TAHMİN ETMEDİĞİNİZ KADAR BÜYÜK BİR TÜRK NÜFUSU.
TÜRKİYE'DEKİ LİBOŞLARIN,AYDINLARIN,GAZETECİLERİN GÖZBEBEĞİ KUZEY IRAK'TAKİ kürtler GİBİ 4 MİLYON NÜFUSLA BİLE SINIRLI DEĞİL VARLIKLARI.HİÇBİR TÜRK ''AYDIN'ININ',GAZETECİSİNİN,PROFESÖRÜNÜN VS. kürtler KADAR DEĞİNMEDİĞİ İRAN TÜRKLERİ,TÜRKİYE'NİN HEMEN YANIBAŞINDAKİ ÜLKENİN TÜRKLERİ O KADAR BÜYÜK BİR KİTLELER Kİ İÇİNDE BULUNDUKLARI ÜLKENİN 'EN KALABALIK' ETNİK TOPLULUĞUDURLAR.NE 2 milyonluk İRAN ARAPLARI,NE 3 MİLYONLUK BELUÇLAR,NE LURLAR,NE 6.5 MİLYONLUK İRAN kürtleri,NE 22 MİLYONLUK FARSLAR ONLAR KADAR NÜFUSA SAHİP DEĞİLLER. ONLARIN HİÇBİRİ 37 MİLYONLUK İRAN TÜRKLERİNİN NÜFUSUNA SAHİP DEĞİLLER.

HORASAN EYALETİNDEN,FARS EYALETİNE,BATI AZERBAYCAN EYALETİDEN,DOĞU AZERBAYCAN EYALETİNE,ERDEBİL EYALETİNDEN,HEMEDAN'A,MAZENDERANİ EYALETİNDEN,KUZVİN EYALETİNE,KİRMAN'DAN TAHRAN'A KADAR BU ÜLKEDE TÜRK GÖRÜLÜR.
SADECE AZERBAYCAN TÜRKLERİ BİLE TÜM FARS NÜFUSUNDAN BİLE KALABALIK.12 MİLYONLUK TAHRAN'IN 6 MİLYONU 'AZERBAYCAN TÜRK'Ü OLMAK ÜZERE 6.5 MİLYONU TÜRKLERDEN OLUŞUYOR.YANİ TAHRAN ASLINDA İSTANBUL'DAN SONRA EN BÜYÜK TÜRK ŞEHRİ.VE TARİHSEL OLARAK DA GÜNEY AZERBAYCAN BÖLGESİNİN HUDUTLARININ İÇİNDE KALAN BİR BÖLGE.TAHRAN'DAKİ TÜRK NÜFUSUNUN BİR KISMI ZATEN TAHRAN'IN YERLİSİ.AZERBAYCAN TÜRKLERİ İRAN'IN YÜZÖLÇÜMÜNÜN 1/8 İNDE YAŞAMALARINA RAĞMEN TÜM İRAN NÜFUSUNUN EN KALABALIK TOPLULUĞUNU OLŞTURUYORLAR.ÜLKENİN BİR ÇOK YERİNE VE DÜNYAYA DAĞILMIŞ GÜNEY AZERBAYCAN TÜRKLERİNİN SADECE İRAN'DAKİ NÜFUSLARI 27-29 MİLYON CİVARINDA.BİR ÇOK TÜRK ÖNDER GÜNEY AZERBAYCAN TÜRKLERİNİN NÜFUSUNU 35-40 MİLYON OLARAK SÖYLESE DE BU 27-29 MİLYON RAKAMI EN DOĞRU RAKAM GİBİ GÖZÜKÜYOR.İRAN'DA TÜRKLER ÜLKENİN SADECE KUZEY VE KUZEYBATISINDA YAŞAMIYOR.ÜLKENİN GÜNEYİNDE FARS VE KİRMAN EYALETLERİNDE SAVAŞÇI VE GÖÇEBE 'KAŞGAY TÜRKLERİ' YAŞIYOR.1950 LERDE NÜFUSLARI 2 MİLYON OLARAK VERİLİYORDU.OYSA O ZAMANLAR İRAN'IN TOPLAM NÜFUSU 20 MİLYON CİVARINDAYDI ŞİMDİ İSE 76 MİLYONU BULDU.YANİ ŞİMDİKİ RAKAMLA 'KAŞGAY TÜRKLERİNİN NÜFUSUNUN 5 MİLYONA YAKLAŞMASI GEREKİYOR.AYRICA KAŞGAY TÜRKLERİYLE İÇİÇE VE ÜLKENİN HORASAN TÜRK BÖLGESİNDE YAŞAYAN 'AFŞAR TÜRKLERİ' DE MİLYONA YAKLAŞAN NÜFUSA SAHİP.
İRAN'IN GÜNEYİNDE YAŞAYAN GÖÇEBE BAHTİYARİ TÜRKLERİ İSE FARSLARIN ARASINDA BİR COĞRAFYADA KALDIKLARI İÇİN FARSLAŞMA TEHLİKESİ ALTINDA.BİR DE ANADOLU TÜRKMENLERİNİN ANADOLUDAN ÖNCEKİ VATANI SAYILAN 'HORASAN' COĞRAFYASINDA EN BÜYÜK NÜFUSU YİNE TÜRKLER OLUŞTURUYOR.TÜRKMENLER YAKLAŞIK OLARAK 4.2 MİLYON NÜFUSA SAHİPLER. AFŞAR OLARAK DA ANILAN HORASAN TÜRKLERİ İSE YARIM MİLYONA YAKINLAR.ANCAK BU COĞRAFYADA TÜRKLERİN KARŞISINA ÇIKARILAN BİR MİLLET VAR.ANADOLU'DAN KERKÜK-MUSUL'A,GÜNEY AZERBAYCAN'A KADAR TÜRKLERE KARŞI KULLANILAN BU HALK 'kürtler'.HORASAN'A TÜRK SULTAN ŞAH İSMAİL DÖNEMİNDE
SÜRÜLEN BAZI KÜRT AŞİRETLERİNİN DEVAMLARI OLAN BU İNSANLAR YAKLAŞIK 200.000 NÜFUSA SAHİP OLSALAR DA FARS DEVLETİNİN POLİTİKALARIYLA HORASAN TÜRKLERİNİN KÖYLERİNİ, ŞEHİRLERİNİ, EKONOMİLERİNİ,YÖNETİMLERİNİ,TARİHLERİNİ,VATANLARIN I İŞGAL PROVASINDALAR.FARS YÖNETİMİ TARAFINDAN BİRÇOK TÜRK ŞEHRİ,TARİHTEKİ TÜRK SULTANLARI VE KOMUTANLARI HATTA HORASAN TÜRK HALKI BİLE kürt GÖSTERİLMEYE ÇALIŞILMAKTADIR.HATTA BİRÇOK TÜRK AŞİRETİ BİLE İRAN DEVLETİ TARAFINDAN HAZIRLANAN TÜM KAYNAKLARDA kürt AŞİRETİ OLARAK GÖSTERİLMEKTEDİR.
MESELA DAĞLU,CELALLU,KIZILBAŞ,SAHURLU,KARATAYLU,İLHANLU HORASAN TÜRK AŞİRETLERİ İRAN DEVLETİ TARAFINDAN kürt OLARAK GÖSTERİLMEYE ÇALIŞILIYOR.
HATTA O KADAR İLERİ GİDİLMİŞTİR Kİ ÖZBEKİSTAN TÜRKLERİNİN DEVLETİ HAREZMŞAHLAR BİLE HORASAN'IN kürtleştirilmesi AMACIYLA KÜRT DEVLETİ OLARAK GÖSTERİLMEKTEDİR.
İRAN TÜRKLERİ ÜLKENİNİN EN BÜYÜK GRUBU OLMALARINA,1000 YILDAN FAZLADIR ÜLKEYİ YÖNETEN TOPLULUK OLMALARINA RAĞMEN İRAN'DA YOK SAYILMAKTADIR.HORASAN TÜRKMENLERİ VE AFŞAR TÜRKLERİ kürt,GÜNEY İRAN KAŞGAY,BAHTİYARİ VE AFŞARLARI FARS,AZERBAYCAN TÜRKLERİ İSE ATEŞE TAPAN ESKİ PERS TOPLULUKLARI GİBİ TANITILMAK,ASİMİLE EDİLMEK İSTENİLMEKTEDİR.
ANADOLU'YA GELDİĞİMİZ BELKİ DE ONLARCA HATTA YÜZYILLARCA KONAKLADIĞIMIZ BU COĞRAFYA ARTIK TÜRK'ÜN YOKEDİLMESİ,ASİMİLE EDİLMESİ İÇİN YARATILMIŞ COĞRAFYA HALİNE GELMİŞTİR.
ANCAK İRAN TÜRKLERİ,ÖZELLİKLE DE AZERBAYCAN TÜRKLERİ YAVAŞ YAVAŞ ŞAHLANIYORLAR.
TÜRK DÜNYASININ EN KALABALIK YÜRÜYÜŞÜ,EYLEMİ BU SENE TEBRİZ'dE 1 MİLYON KİŞİNİN KATILIMIYLA GERÇEKLEŞTİ.TÜM GÜNEY AZERBAYCAN'DA BİR GÜNDE 2.5 MİLYON TÜRK SOKAKLARA DÖKÜLDÜ.
''HARAY HARAY MEN TÜRK'EM''
''TÜRK DİLİ ÖLEN DEĞİL,FARS DİLİNE DÖNEN DEĞİL''
''BAKÜ,TEBRİZ,ANKARA FARSLAR HARA BİZ HARA''
''AZERİ BİLMEM,MEN TÜRK'EM''BU HAYKIRIŞLARLA İRAN SOKAKLARI İNİM İNİM İNLEDİ.
AMA BUNDAN NE İSTANBUL'UN NE ANKARA'NIN HABERİ OLDU.
__________________

Mesajı son düzenleyen irantürkü ( 12-12-10 - 22:13 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-09-06, 22:41 #2
alimamak alimamak çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İran'dakİ TÜrk NÜfusu


Onaylandı.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-09-06, 23:00 #3
Ah0 Ah0 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İran'dakİ TÜrk NÜfusu


biz duyduk bozkurt yapanı gördük ağabeyim bize böcek diyene sessiz kalmayanı duyduk ama bana kalırsa Türkiye'deki Türk nufusu İran'ınkinden daha az...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 21-09-06, 10:33 #4
мαηкєη мαηкєη çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İran'dakİ TÜrk NÜfusu


gerçektende çok soydaşımız varmış
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 22-09-06, 00:08 #5
komando57 komando57 çevrimdışı
Varsayılan Cvp: İran'dakİ TÜrk NÜfusu


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen Ah0 Mesajı Göster
biz duyduk bozkurt yapanı gördük ağabeyim bize böcek diyene sessiz kalmayanı duyduk ama bana kalırsa Türkiye'deki Türk nufusu İran'ınkinden daha az...
Türkiye de 65 milyon TÜRK var 10 milyon ise karışık soylar
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 16:13
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015