Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 28-09-09, 15:31 #1
Fvcqk Fvcqk çevrimdışı
Varsayılan Atatürk ve Che Guevara


Küba Devrimi’nin öncülerinden ve Fidel Castro’nun yoldaşı Arjantinli devrimci doktor Che Guevara, 1967 yılında Bolivya’da yakalanıp öldürüldüğünde sırt çantasından; “Atatürk’ün Büyük NUTUK’u” çıkmıştır...”

NUTUK'un Küba Devrimi'ndeki yeri aslında daha önceki yıllara dayanıyor.

Sosyalist Küba CumhurbaşkanıFidel Castro, 12 Mayıs 1961 tarihinde Havana'da görevli genç Türkiye diplomatı Bilal Şimşir'den "Atatürk'ün Büyük Nutuk Kitabını" ister. ABD'nin bilgisi olmaması ricasıyla yapılan bu istek, Bilal Şimşir tarafından uzunca bir süre sonra yerine getirilebilir.

İşte, Fidel Castro'nun Atatürk hayranlığının kaynağı; İngilizce "Nutuk" kitabını özümseyerek okumasında ve devrimci M.Kemal ATATÜRK'ün ilk antiemperyalist savaşımını zafere eriştiren "1919 Ruhu"ndan esinlenmesinde yatıyor.

12 Aralık 1996'da bir ödül töreni için gittiği Küba'da Fidel Castro ile görüşen Dursun ÖZDEN kendisine "Türkiye'de solcu, ilerici ve devrimci gençler; Che Guevara ve Fidel Castro'yu çok seviyorlar ve sizleri mutlak önder olarak kabul ediyorlar..." der.

Bu sözlere Castro'nun verdiği yanıt çok anlamlıdır: "Devrimci M.Kemal ATATÜRK varken, Türk gençleri neden kendilerine başka önder arıyorlar?... Devrimci ATATÜRK bizim ve tüm mazlum halkların esin kaynağıdır..."

Mart 1997 de Habitat Toplantısı için İstanbul'a gelen Fidel Castro, yaptığı konuşmada şöyle der: "Asıl devrimci M.Kemal Atatürk'tür. Ben bir devrim yaptım, ama O'nun yaptıklarını asla başaramazdım. Sakın kendinize başka esin kaynağı aramayın..."

Fidel Castro'nun bu sözleri karşısında heyecanlanmamak mümkün mü?

Bu bağlamda son yıllarda Latin Amerika ülkelerinde esmekte olan "ulusalcı ve antiemperyalist rüzgarda" Mustafa Kemal ışığının etkisi yok mudur sizce?...

O Mustafa Kemal ışığıdır ki; doğudan batıya, güneyden kuzeye, birçok halk hareketini ve halk önderini etkilemiştir. Örneğin, çağdaşları Lenin ve Churchill kendisini hep takdir etmişlerdir. Örneğin, 1935'teki Uzun Yürüyüş öncesinde Şankay Meydanı'nda toplanan binlerce Çinliye seslenen Mao'nun ilk sözleri şöyledir: "Ben, Çin'in Atatürk'üyüm. ."

Ve 1948'den bugüne dek, Çin Halk Cumhuriyeti'ndeki 8. ve 9. sınıflarda Yakınçağ Tarihi derslerinde Atatürk ve Cumhuriyet Devrimleri okutuluyor.

Peki, Atatürk ışığı dünyanın dört bucağını aydınlatırken Türkiye'de neler oluyor?

Ne yazık ki ülkemizde bir yandan gericiler ve yobazlar diğer yandan Che, Castro, Lenin, Mao gibi devrimci liderleri sözde örnek aldıklarını sanan "sözde solcular", Atatürk'ü ve düşüncelerini yıpratmak için herşeyi yapıyorlar. Emperyalistler ve yerli işbirlikçileri de Atatürk'e karşı olan her türlü gerici ve bölücü hareketi destekliyorlar. Bu tür çalışmalar yurt dışında da sürüyor.

İşte sizlere iki örnek:

Birincisi, Küba polis şefi Carlos Fernandez'in yaptığı açıklamaya göre: "Başkent Havana'daki 13/K parkında, birçok dünya liderinin büstlerinin olduğu yerde bulunan Atatürk büstü, Havana Karnavalı için çeşitli ülkelerden gelen 'Kürt kökenli gençler' tarafından 26 Temmuz 2007 günü yerinden sökülerek yok edilmiştir..."

İkinci örnek ise çok düşündürücü: "Annan Planı gereğince KKTC'deki ortaöğretim okullarının ders kitaplarından Atatürk ve Türkiye Ulusal Kurtuluş Savaşı konuları çıkarıldı..."

Son yıllarda ülkemizin üzerine çöken kara bulutların dağıtılabilmesi için; öldürüldüğü gün Che'nin sırt çantasından çıkan NUTUK'u kendimize rehber edinmemiz gerekiyor.

Cemal Sağmen
http://img12.**************/img12/3849/chayr.jpg
__________________
 
Eski 28-09-09, 16:04 #2
Semenkare Semenkare çevrimdışı
Varsayılan C: Atatürk ve Che Guevara


Bir çok kez verildi.
 
Eski 28-09-09, 16:13 #3
Mert_canns Mert_canns çevrimdışı
Varsayılan C: Atatürk ve Che Guevara


Hala insanların kendilerine cheyi vs. örnek almalarını anlamıyorum.Madem bir düsüncen var ve örnek alıcak birisini arıyorsun bu Atatürkten baskası olmamalı diye dusunuyorum.
 
Eski 28-09-09, 17:13 #4
cem cem çevrimdışı
Varsayılan C: Atatürk ve Che Guevara


http://www.frmtr.com/genel/2523551-c...kan-nutuk.html
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Taglar
atatürk, che, guevara

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 10:59
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015