Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 13-08-04, 08:47 #1
yesghost yesghost çevrimdışı
Varsayılan Deprem (Doğal afetler) Neden oluyor?


Başka bir konuda yazılmış fakat konu başlığına uygun olmadığı için konu açmak zorunda kaldım. Bir kaç arkadaşında merak etiği için zorunlu oduğunu anladım ve yüzeysel anlatmaya çalıştım

Büyük meseler büyük yerde görülür. ufak meseleler ise bu alemde bir nevi ihtar meselesi hükmündedir.Neden? Alıcak cezanın karşılığı olmadığı için Büyük davalar Ahirete intikal ettirilir.

Bazen herbirimiz deriz şu ülkenin yaptıklatına bir bakın diye ve neden bir bela inmiyor? Bir zulüm var fakat bu dünyada karşılığı yok. kendimizi belki için için yeriz. Müsteri olun her kim ne yapmışsa karşılığını alıcak.

Zelzele olsun başak doğa afetleri olsun oluşumunda insan faktörünün yapmış olduğu Zulümlerin neticesini bir uyrı hükmündedir anlayana.

Peki bu afetler neticesinde masumlarda isabet ediyor buna ne dersin ? diye bir soru sorulabilir. Masumlar (çocuklar bebekler ve iyi huylu kullar) eziyet çekmiş gibi gözükür. ve görürüz üzülürüz. Bu masumlar afet sırasında şehidlik mertebesine geçtikleri için acı hisetmezler (Bir tek Şehidler ölüm acısı ne olduğunu bilmezler) bir başka hadise ise. kainat nizamı kabul red sisteminde olduğu için (imanda) ve bu düzeni bozulmaması için masumlarda nasibini alıyor. yoksa masumlar ölmeseydi bu seferde imtihan mekanizması olmıyacaktı.

tolgax
bir sorusu üzerine cevab verilmiştir.

bir arkadaşımızın sorusuna cevaben yazılmıştır. soru şöyleydi:ben depremlerin ilahi olabileceğinide biliyorum zina sebebiylede deprem olacağını söylenen hadisi dumadım değil. ama bir de şunu düşüm taylandda 13-14 yaşında kızlrı ailesi 1000$ karşılığı satıp kızı unutuyorlr kız çocuğu onmlar için para demek.seks sektörü taylandda 1 numara sadece küçük kız değil erkete satılıyor yani zina ana merkezi gibi değilmi?deprem neden orayı hiç vurmuyor?

Şimdi o Taylanat ve diğer ülkelerin neden başlarına bişey gelmediğini anlatabildimmi.

Zelzelenin özü bir nevi ihtar ve ceza veya beladır. Neden ihtar var olmasın? Arkadaşlar bu ihtar belki Allah'ın BİR RAHMETİ OLABİLİR . Nasıl olur bunca insan telef oluyor., maddi manevi zayiyatlar sözkonusu? Sevdiğimiz kişilere zara gelmesini asla tahammül etmeyiz ve bunun içinde sertleştiğimiz olur mesela Anne ve Baba evladını uyarı mahiyetinde ya poposuna iki tokat atar maksadı yaptığı hatayı anlasın kendine zarar gelmesin diye yada sert bir dilde uyarır. burdaki maksat sevmediğinden değil sevdiği için bu filleri yapar bunun neticesinde evlad o musubetten kurtulmuş olabilir. işte Allah'ta bizleri sevdiği için bu musubetleri vermekte ve Lisanı halle dercesine "Akkıllı olun aklınızı başınıza getirin bu kainatın sahibi var. İyiliğe yönelin kötülüklerden uzak durun" Şimdi bu afetlerden nasıl bir ders çıkarmalıyız ona bakalım. madiyat alemi derki. fayın hareketlemesi neticesinde Zelzele olur. ve burdan sonra önerir binaları debreme dayanıklı yapın doğru olanda budur zaten madem deprem kuşağındayız ozaman dayanıklı binalarda yapmalıyız.(bir nevi vücumuz bir ev hükmündedir bizlerde kendi vücudumuzu koruya bilmemz gerkmezmi kötülüklerden?) Acaba bukadarmı? hayır fay kendi kendine harekete geçme kabiliyeti yoktur. daha doğrusu kainat kendi kendine nizam oluşturmaz oluştura bilmesi için akkılı ve şuhurlu olması gerekir. demeki fay kedi kendine hareket edemiyor kim ettiriyor ? bu muhteşem kainatı kim dizayn etmişse elbette O hareket emrini verecek. Bakın burda bir unsur kaide oluştu , manevi emirle madiyat aleminin harekete geçmesi.

Şu anki bilim tarif edilirse mecazi olarak. Adam öldürülmüş yada yaralanmış. tabancayı buluyorlar balistik testler sonucu o tabanca çıkıyor. fakat tetiği kim çektirmiş ona bakmıyorlar. yani tetiği çekene baksalar cinayetmi değilmi anlıyacaklar.

Kainata bilinmeyen sırlar vardır ne zaman ne olucağı hakında mesela yamur nezaman olur. bilemeyiz. anne karnındaki çocuğun akibiyetini zelzeleyi ve afetleri insanın kendi ölümünü gibi. aşikar olmaya yakın belirtilerinden sadece anlıyabiliyoruz. Bilim adamları diyor felan yerde Zelzele olucak fakat zaman kısmında takılı kalır bilemez Zelzeleninde emareleri yani belirtileri olur.

Özet olarak deprem bizlere uyarı mahiyetinde bir doğa olayıdır bunun oluşmsı sırasında 1. neden insan faktörünün zulmü yüzünden olmakta. Bu zulüm nedir zina ve adaletsizlikler sebebi neticesinde Zelzele olmaktadır.

bu anlatılanlar sadece bilgilendirmek maksadıyla (Nedenini bilmek isteyen arkadaşlarım için ) sizlere anlatım yapıldı ve burda maddi ve manevi ilimler neticesinde aktardım bu mesele baya uzundur kısa kesiyorum. ve inanç meselesine girdiği içinde sizlere havale ediyorum

not bu konuyu lütfen seviyeli bir şekilde tartışalım olurmu?
saygılarımla.....
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-08-04, 11:25 #2
tolgax tolgax çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Deprem (Doğal afetler) Neden oluyor?


ihtar sadece müslümanlaramı yapılıyor?iyi bilirim çıkan asılsız konularından bazıları komutanlar kuran yakmışlar,gölcükteki bakkalın kızı mini etek giyermişde o aileden sadece o ölmüş,özel ayinler vs.
ya yesghost depremle ilgili bulduğum tek hadis "zina çoğalan yerde deprem olur" bunun dışında deprem sebebide göremiyorumki bunca yazıya gerek yoktu
deseydinki istanbul zina yüzünden hakediyor haklısın derim zira istabuldaki zina anadoluyu bastırır
anlattıklarıma ister inan ister inanma deprem aracı yani haarp-sismik silah var ve hala deneniyor.kutuplarda yoğunlaşan ve dünyayı saniyede 8 defa dolaşabilen elektrik atomlarını silah haline getiriyorlar biz daha "olamaz öyle şey "demeye devam edelim eskiden aya sadece cinler veya melekler varır diyorlardı hatırlarmısın ilahi gözle bakılıyordu.uçmakta kuşların işiydi ve Allahın işine karışmak olurdu.hazerfan ahmet çelebiyide bu düşünce sürgüne yolladı.Allah bize yapmayın demiyorki yapabiliyorsanız yapın diyor.hani cinlere 7. kata çıkabiliyorsanız çıkın çıkamazsınız demesi gibi..
insanlar deneye deneye yapıyorlar ama bu iş dediğim gibi "alt bilime "kalıyor üste çıkıp halka belkide hiç gösterilmeyecek veya ucundan accık verilecek göreceksiniz
ayrıca bazı arkadaşlaın bizim gibi dini ve bilimsel düşüncelerimi birleştirdiğimiz gibi yuh yobaz örümcek beyinli filan demelerinede hasta oluyorum ben kendi ama dini+tasavvuf +bilim olarak yazılarımı yazıyorum ama sende sadece dini ve tasavvuf kalıp görüyorum.ben belki yazdıklarım bilimin uç kısmı gözükebilir ama sallama veya kaynaksızda yazmıyorum görüyorsunuz kaynak mutlaka veriyorum
tesla marconi ve diğer yazdıklarımın hepsi kaynaklıdır masal değildir.hep benmi araştırıcam ben yazdıysam size karşıt yazı ve kaynak bulun değilmi? neden olamaz ve neden olur.rüya konusunda en sağlam atışma oldu zira bana bilimsel verilerde sundular bende dinsel kısmını savunmuştum sonunda değerli bir yazıydı .okuyan hem bilimsel hemde dinsel manasını kavramıştır eminim
kolay gelsin..

Mesajı son düzenleyen tolgax ( 13-08-04 - 11:36 )
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-08-04, 13:10 #3
yesghost yesghost çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Deprem (Doğal afetler) Neden oluyor?


ihtar sadece müslümanlaramı yapılıyor? evet dersem salamış olurum değilmi. ihtarlar tüm insanlar içindi fakat bazen yapılmaz çünki sınırı aşmış olan insanlarvar zamanında yapılan ihtarlara karşılık veremediği için hesabı bu alemde görülmeyecek. nedenini anlatım. ve yazıları ok dikatli oku okumuyorsun neden? halbuki bu yazı sırf senin içinde yazılmış hiç değil bir kaç arkadaşın ısaraşları üzerine yazdım. maddi ve manevi ilimlervar yazıda nasıl diyebiliyorsun sen sadece dini açıdan olaylara bakıyorsun? yazdıklarıma bir bak öyle yaz. seni güzel çalışmalarından dolayı taltir etiğimi yeri geldiğinde söylerim aynı şekildede yanlış yazılarınıda açık bir şekilde ifade ediyorum. burda bir real olayı dilim döndüğünce anlatım yazdığım yazıyı oku kuyormuş gibide yapma.ihtar sadece müslümanlaramı yapılıyor? sorusunu nasıl sorabiliyorsun bunun karşılığı ilk satırlarda belirtim ve bu olayı yüzeysel açıklamak lazım olduğu için nota düşdüm bu hadise uzundur dedim. sen şimdi hadislerin ilmi yönünün olmadığını beyanmı etmek istiyorsun. sadece zina değildir debrem oluşumu eğer gerçektende öyle olmuş olsaydı bugün bir çoğumuz hayata olmıyacaktık. demekk sadece zina değil bunlar ilmi meseledir yani piskoloji.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-08-04, 15:12 #4
tolgax tolgax çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Deprem (Doğal afetler) Neden oluyor?


hayır tabiki hadislerin ilmi değeri var ayrıca benim demek istediğim depremin sadece ilahi ölçüde kalmayıp bunu makine düzeniyle yapmaya başlamalırıdır.ve bunu keyfi amaçla kullanmanın standart olayların üstüne çıkıp bizlere zarar vermesidir.belki normal bir deprem olsaydı bu suni depremden az zarar verecekti.ne biliyoruz değilmi?ayrıca bende seni takdir etmişimdir bazı kendini bilemezlere karşı güzel cvp verdiğini bende görüyorum
her zaman dediğim gibi ne maddiyata nede maneviyata her ikisinede iyi bir derecede çalışadar orta yolu bulmalıyız.biz bu "orta yolu" bulmalıyızki içimizde yer eden saçma ideolojiler yok olsun.zaten artık 3 bir yol çıktı orta yolve bu güçlendikçe sağ-solmu kalır ya değilmi?
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-08-04, 15:24 #5
Hi-aXi-SeYTaN Hi-aXi-SeYTaN çevrimdışı
Varsayılan Cvp: Deprem (Doğal afetler) Neden oluyor?


kem gözLerden diyeyimde hafif bi Laf sokma oLsun miLLetvekiLimize..
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 07:11
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015