Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 27-01-08, 20:50 #1
SpecuLator SpecuLator çevrimdışı
Varsayılan modern yargı ve örgüt teorileri


1. Modern Yönetim ve Örgüt Teorileri
Modem yönetim ve örgüt teorisi, klasik ve neo-klasik yönetim ve örgüt teori¬lerinden sonra ortaya çıkmıştır. Bunların eksikliklerini gidermek, olumlu yönlerin¬den yararlanmak modem teorinin temel çabasını oluşturur. Modem yönetim düşün¬cesinin başlıca prensip ve esaslarından önce, klasik ve neo-klasik teorinin ek¬sikliklerine bakmak faydalı olacaktır.
Klasik yönetim anlayışının hakim olduğu yıllarda, örgütlerin ihtiyaç duyduğu tek şey üretimin arttırılması idi. O yıllarda üretilen her şey satılabilmekteydi. Dola¬yısıyla işletmeler kurulu olduğu alan ile sınırlanmakta çevreyle olan etkileşimleri göz önünde bulundurulmamaktaydı.
Klasik örgüt Teorisi'nde iş ve pozisyonlar ile bunların arasındaki ilişkiler ön planda değerlendirilirken, insan unsuru veri olarak kabul edilir ve psiko-sosyal karakteri ile psikolojik ve sosyal çalışma koşullan göz önüne alınmaz. Bu teori neyin, nasıl, ne zaman ve ne karşılığı olarak yapılacağının açık ve kesin bir biçimde tayin edilmesi gerektiğini ve bu iş, kural, yöntem ve disiplinine sıkı bir biçimde uymaya¬nı ücretini kesme, işten atma gibi kesin cezalandırma önlemleriyle yola getirme zo¬runluluğu ileri sürer.
Klasik teori açık ve seçik olarak etkinliğin ve verimliğin artırılmasını gerçekleştirmeye alışmıştır. Bunun içinde Klasik Yönetim teorisinin çabaları iki noktada odaklanmaktadır. Birincisi rutin işlerin yapılmasında makinelere ek olarak insanların etkili ve verimli çalıştırılması, ikincisi ise biçimsel organizasyon yapısının oluşturulmasıdır . İşte bu özelliklerinden dolayı, klasik doktrin dar, sınırlı, mekanik ve bürokratik ol¬makla eleştirilmiştir.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 02-02-08, 17:57 #2
HardmooN HardmooN çevrimdışı
Varsayılan C: modern yargı ve örgüt teorileri


güzel paylaşım saol...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 05-04-08, 14:48 #3
lron_Maiden lron_Maiden çevrimdışı
Varsayılan C: modern yargı ve örgüt teorileri


teşekkürler eline sağlık
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-11-08, 12:39 #4
lunarwarII lunarwarII çevrimdışı
Varsayılan C: modern yargı ve örgüt teorileri


tesekkurlerrrr....tesekkurlerrrr....tesekkurlerrrr ....
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 08:25
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015