Kapalı Konu
 
Konu Araçları
Eski 23-07-07, 01:55 #1
gσσ∂ηєѕѕ αηgєℓ gσσ∂ηєѕѕ αηgєℓ çevrimdışı
Arrow 1980 Sonrası Ekonomik Durum
Giriş

Türkiye’nin ekonomik vizyonu Toplumsal ve Bireysel refah seviyesinin arttırılmasıdır. Türkiye, 1923 yılında kurulan Cumhuriyetin 75. Yılın kutladığı 1998 yılına kadar geçen süreçte önemli bir ekonomik gelişme göstermiştir. Bu gelişim süreci temelde 1928-1980 ve 1980 sonrası olarak iki dönemde değerlendirilebilir. Her iki döneminde kendi içinde ayrılabileceği alt süreçlerin bulunduğu da muhakkaktır. Bu iki dönemin ortak hedefi ekonomik kalkınmanın gerçekleştirilmesi ve gelişmiş ülkeler arasına katılmak olarak belirlenmiştir. Ancak iki dönemin arasındaki temel farklılık ekonomik kalkınmanın sağlanmasında uygulanan yöntemler olmuştur. 1980 yılına kadar olan süreçte dışa kapalı ve kamu ağırlıklı, karma bir ekonomik model uygulanırken, 1980 sonrası dönemde dışa açık piyasa ekonomisi modeli uygulanmaktadır .

Istikrar programı uygulamalarının ilk döneminde kısa vadeli amçlara öncelik verilmiştir. Alınan önlemlerle kısa dönemde yoklukların kuyrukların ve karaborsanın ortadan kaldırılması amaçlanmıştır. Enflasyon baskısının kırılması ve piyasaların bir düzene sokulması için çaba harcanmıştır. Bu çabaların başarılı olduğunu ve kısa vadeli amaçların gerçekleştirildigini ifade edebiliriz.

Türkiye 1980-1990 yıllar? arasında geçirdiği değişim ve reform sürecinin ardından 1990’lı yıllarda kısa vadeli ekonomik kararlar ile, içe dönük kısır siyasi çekişmelerin yaşandığı bir süreci yaşamaktadır. Bugün, tüm dünya ülkeleri dönük tahmin edebildikleri süreçleri kapsayacak hedefleri belirlemektedir. Bir başka deyişle dünyanın 2010’lu, 2020’li yılları bugünden şekillendirilmektedir. Uzun vadeli düşünme pratiğinden uzaklaşılması, ileriki yılların bugünden kaybedilmesi anlamına gelecektir. Ekonomik vizyonun sadece enflasyon ile mücadele veya sadece iç borç sorunun çözülmesi gibi konularda yoğunlaştırılması ve sabitleştirilmesi de sakıncalıdır. Ekonomik vizyon, iç ve dış tüm değişkenleri değerlendirerek ekonomideki bütün aktörleri yeniden yapılandırılacak nitelikte olmalıdır.


1980 sonrası dönem ;1980 sonrasında önemli bir felsefe ve tutum değişikliği olduğu kuşkusuzdur.Cumhuriyetin ilk yıllarında kamu iktisadi teşebbüsleri karma ekonomi modelinin bir parçası Kabul edilmiş ,hatta karma ekonominin tariff ve tanımı kamu iktisadi teşebbüslerinin varlığı ile eşleştirilmiştir.

O yıllarda kamu iktisadi teşebbüsleri sanayileşmenin otoru müteşebbis ve yöneticiler için bir okul Kabul edilmiş ve bu kuruluşlarda maliyet – fiyat ilişkileri değişik biçime sahip olmuş ve tüketici için sübvansiyon sağlama ve istihdamı arttırma ana hedefler arasında yer almıştır.serbest teşebbüsün sahip olduğu verimliliğe ve kararlılığa ulaşamadıkları ileri sürülen iktisadi kuruluşlarının devlet hazinesine yük olduğu kamu borçlanmasına yol açtığı,merkez bankası’nı sıkıntıya soktuğu ve böylece enflasyona yol açtığı yaygın bir görüş halini almıştır.

1980 sonrasında serbest piyasa ekonomisini genişletme karma ekonomi modelinden uzaklaşma yolunda beliren eğilimlerin temel felsefesi çerçevesinde ilk adım olarak kamu iktisadi teşebbüslerinin mal ve hizmet fiyatları serbest bırakılmış ve daha kötü bir tedbir olarak da bu kuruluşların”özelleştirilmeleri” kararlaştırılmıştır. Ancak tutarlı görünen bu prensip uygulama alanında çok sayıda çelişki ve çatışmalara sahne olmuştur.

Bu çelişkilerin , ekonomik tablonun özellikleri ve 1980 sonrası dönemin karakterini tayin bakımından önemi büyüktür. Bunlar ;

Kamu iktisadi teşebbüsleri fiyatları serbest bırakılmış,fakat bu kuruluşlar organizasyonları yönetim biçimleri ve uygulamaları ile maliyetleri düşürerek rekabet piyasasına girememiştir.Kamu iktisadi teşebbüslerinin hazineye yük ve enflasyonun başlıca sebeplerinden biri olduğunu Kabul eden iktisat politikacılarının,aynı kamu iktisadi teşebbüslerinin ürettiklerinin ürettikleri mal ve hizmetlerin fiyatlarını enflasyon hızının çok üstünde nispetlerde artırmalarına izin vermiş olmaları açık bir çelişki olmuştur.Kamu iktisadi teşebbüslerinin özelleştirilmeleri girişimleri ile ilgilidir. Kamu iktisadi teşebbüslerinin özelleştirilmeleri girişimleri ile ilgilidir. Kamu iktisadi teşebbüslerinin özelleştirilmeleri kararı alındıktan sonra bazı önemli araştırmalar yapılmıştır.

Ancak,Bazı kamu iktisadi teşebbüslerinin ana yapılarının ve kuruluş yerlerinin uygun olmaması,Özelleştirmeye uygun bulunmayanların sayılarının büyüklüğü,Iç sermaye piyasasının güçsüzlüğü Bazı yasal engeller,

Özelleştirmenin istenen hız ve boyutlara ulaşmasını önlemiş ve ekonomik tablonun kamu iktisadi teşebbüsleri ile ilgili bölümü tutarlılığını ve bütünlüğünü kaybetmiştir.

Devamını Tablo ve şemalarla gösterim halinde dosyadadır....

[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]

rar şifresi: forumtr.com


__________________
 
Eski 29-07-07, 11:49 #2
DeNiZaY DeNiZaY çevrimdışı
Varsayılan C: 1980 Sonrası Ekonomik Durum


Teşekkürler...
 
Eski 22-03-09, 15:40 #3
erhanaykut erhanaykut çevrimdışı
Varsayılan C: 1980 Sonrası Ekonomik Durum


link bozulmuş yeniden eklemeniz mümkün mü acaba?
 
Eski 27-04-10, 16:19 #4
dj_mezarci dj_mezarci çevrimdışı
Varsayılan C: 1980 Sonrası Ekonomik Durum


usta link ölmüş yenilemek mümkün mü? cuma sunum var biraz acele ederseniz sevinirim.
 
Eski 28-04-10, 14:49 #5
v.sensizim v.sensizim çevrimdışı
Varsayılan C: 1980 Sonrası Ekonomik Durum


link mefta olmus . .
 
Kapalı Konu

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 02:29
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015