Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 07-10-11, 17:58 #1
Bahcivanoglu Bahcivanoglu çevrimdışı
Varsayılan Yaban -Yakup kadri karaosmanoğlu


Romanın Değerlendirilmesi
Yaban
Yaban romanında vurgulanan tema, köylünün yalnızca olumsuz yönlerinin gösterilmesidir. Bunun sebebi; Y. Kadri’nin fikirlerinden dolayı açıklanabilir ve diyebilirim ki romandaki köy tam anlamı ile Anadolu insanını ifade etmez. Burada asıl anlatılan “Aydın ile Köylü” arasındaki uçurumdur. Halk aydınını yaban olarak görüyor. Anadolu köylüsü kendisi için faydalı olanı dahi seçemeyecek kadar cahil kalmıştır. Yazarın bakış açısını A. Celal temsil eder. Beklediği ilgiyi görememesinden dolayı köylü suçludur.Romanın Adı : Yaban
Romanın Yazarı : Yakup Kadri Karaosmanoğlu
Yayın Evi : İletişim Yayınları
Yayın Yılı : 1997 (29. Baskı)
Yayın Yeri : İstanbul
Sayfa Sayısı : 221
Yazar Hakkında Bilgi: 20. Yy’ın ilk yarısında büyük bir üretkenlikle dergilere yazdığı şiir, öykü ve makale gibi yazıları ile en önemli edebiyatçılarımız arasında yer alır. Üslup özellikleri bakımından 1910’dan 1974’e dek verdiği eserler Türkçenin geçirdiği bütün evreleri yansıtır. Fransız etkileri ile başlayan yazarlığı 1920’lerden sonra özgün bir sese kavuşur.
Romanın Konusu: Romanda Milli Mücadele ve halk aydını çatışması üzerinde durulur.
Başlıca Karakterler :
Ahmet Celal, Mehmet Ali, İsmail, Zeynep Kadın, Salih Ağa, Bekir Çavuş, Süleyman, Cennet, Şeyh Yusuf, Şerif Çavuş, Emine, Muhtar, Memiş
Ahmet Celal : I. Dünya Savaşında sağ kolunu kaybetmiş ve bu yüzden Kurtuluş Savaşına katılmamış ve İstanbul İşgaline dayanamadığı için, emireri Mehmet Ali’nin teklifi ile köyüne yerleşmiştir. Köylüler için o bir “Yaban”dır.
Mehmet Ali: A. Celal’i köyüne davet eder. Köye dönünce farklılaşır.
İsmail: Mehmet Ali’nin kardeşidir. 14 yaşındadır. Ahmet Celal zamanla ondan nefret eder ve onu kıskanır. Çünkü sevdiği ile evlenmiştir.
Zeynep Kadın : Mehmet Ali’nin annesidir. 12 yıldır duldur. Sert bir kadındır.
Salih Ağa: Tip açısından Salih Ağaya benzeyen, onu çağrıştıran çok kişi vardır. Köy romanlarında çıkarcı biridir. O köyün zenginlerinden biridir. Ama kılık kıyafetinden dolayı dilenciden farkı yoktur.
Bekir Çavuş: 23 yıl askerlik yapmış, gezip gördüğü yerlerde öğünen bir kişidir.
Süleyman: Türk masallarındaki kel oğlan tiplemesidir. Kılıbık, itaatli ve yerine göre o bir aşık garip, yerine göre Yunus Emre’dir.
Cennet: Kahkahası bol ve keskin bakışlı bir kadındır. Eline kına yakar. Başka kadınlar gibi erkeklerden kaçmaz ve Süleyman’ı aldatır.
Emine: Ahmet Celal’in sevdiğidir. Küçük yaşta babasını kaybetmiştir. Daha sonra İsmail ile evlenir.
Şeyh Yusuf: Ahmet Celal’in deyimi ile köye gelen, köyü sömüren bir şeyhtir.
Şerif Çavuş: 10 yıllık bir ayrılıktan sonra köyüne dönen Emine’nin öldü sandığı babasıdır.
Memiş: Köyün delisidir.
Romanın Dil ve anlatım Özelliği : Sade bir dili vardır

Zaman ve Mekan:
Mekan: Olayların geçtiği köyün adı verilmemiştir fakat burası Orta Anadolu’da Porsuk Çayı yakınlarındaki Haymana Ovasında bulunan bir köydür.
Zaman: Romanın yazıldığı tarih 1932’dir. Fakat roman 1921 – 1922 yıllarını anlatıyor. Yazar burada bilgisiz kalan köylüleri ima etmek istemiştir.
Romanda Beğendiğim ve Beğenmediğim Yerler

Beğenmediğim Yanı; o döneme göre köy insanı doğru olarak anlatılmışsa da bazı yönleri ile de aşağılanmışlardır. Beğendiğim yanı ise; anlatılan olaylar gerçeklik payı taşımaktadır. O dönem hakkında bize kesin yargılar sunmaktadır.

__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 08:21
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015