Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 06-08-10, 21:37 #1
the virüs the virüs çevrimdışı
Varsayılan Dilde Hafif, Mizanda Ağır İki Cümle


Ebu Hureyre r.a.
Allah Resulü (sallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurdu, demiştir: "Dile hafif, mizanda ağır, Allah'a sevgili olan iki kelime (iki cümlecik) vardır Bunlar: Subhanallahi ve bi-hamdihi, subhanallahi'l-azim (Allah'ı, ona hamd ederek tesbih ederim, büyük Allah'ı tesbih, ederim)'dir"

Bir hadîs-i şerîfde,
'' Her kim gündüz veya gece yüz kere 'Subhanallahi ve bi-hamdihi' okursa, o gece veya gündüz bu tesbihi okuyanlar dışında hiç kimsenin ameli ona denk olmaz.''

Başka bir hadîs-i şerîfte de,
''Bir kimse, Sübhânallahil'azîm ve bihamdihi derse, onun için Cennetde bir ağaç fidanı dikilir'' buyurdu.

"Gece ibadet etmek kendine güç gelen veya malını hayra sarfetmekte cimrilik eden yahut düşmanla savaşmaktan korkan, çokça -Sübhanallahi ve bihamdihi- desin. Çünkü bu, Allah yolunda infak edeceği, bir altın dağdan daha kıymetlidir."

Hadis-i şeriflerde de buyuruldu ki:
"Allah indinde en kıymetli söz, -Sübhanallahi ve bihamdihi- dir

Günde 100 kere "SÜBHANALLAHİ VE BİHAMDİHİ" diyenin deniz köpüğü kadar günahı olsa bağışlanır. 124.000 sevap yazılır. Bu kelime ALLAH'ın C.C. en sevdiği hamdlerden biridir. Dilde hafif mizanda ağırdır. "ALLAH'u EKBER" ve "SÜBHANALLAH" yer ile gök arasını doldurur.

Allah Resulü (sallahu aleyhi ve sellem) şöyle buyurmuştur: "Her kim günde yüz kere Bir ve ortaksız olarak Allah'tan başka hiç bir ilah yoktur Mülk onundur, hamd onundur, o herşeye kadirdir! derse bu dua o kimse için on köle azat etme sevabına denk olur Ve kendisine yüz hasene yazılır, yüz günah da silinir O gün akşamlayana kadar şeytandan korunmuş olur Ve hiç bir kimse onun yaptığından daha faziletli bir iş yapamaz Meğer ki ondan daha çok okuyan bir kimse olsun Ve her kim günde yüz kere: Subhanallah ve bi-hamdihi (Allah'ı, ona hamd ederek tesbih ederim) derse o kimsenin günahları deniz köpüğü kadar bile çok olsa dökülür"

''Subhanallah ve bi-hamdihi, subhanallahi'l-azim'' kelimesi anlamca; ki Allah'ı tesbih ve Allah'a hamd ederim.Yüce olan Allah'ı Azimüşşanı tekrar tesbih ederim demektir.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 07-08-10, 19:19 #2
LiOn_KiNg66 LiOn_KiNg66 çevrimdışı
Varsayılan C: Dilde Hafif, Mizanda Ağır İki Cümle


teşekkürler bilgi için
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 22:20
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015