Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 20-10-07, 09:23 #1
fishmonger fishmonger çevrimdışı
Alarm Salatı Tefriciye duası


SALÂTI TEFRİCİYE DUASI

Allâhumme salli salâten kâmileten ve sellim selâmen tâmmen alâ seyyidinâ muhammedenillezî tenhallu bihil ukadu ve tenfericu bihil kurebu ve tukdâ bihil havâicu ve tunâlu bihir regâibu ve husnul havâtimi ve yusteskâl gamâmu bi vechihil kerîmi ve alâ âlihî ve sahbihi fî kulli lemhatin ve nefesin bi adedi kulli ma’lûmin lek.

Bu salâvât-ı şerife nasıl okunmalıdır?

1- Başlamadan önce 21 defa “estağfurullâh el azîm ve etûbu ileyh” denilmelidir.

2- Bir defa “euzu besmele” çekilip, 4444 defa okunmalıdır.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-10-07, 13:43 #2
uyeol uyeol çevrimdışı
Varsayılan C: Salatı Tefriciye duası


Dün Akşam 800.cüyü Okudum... Saoalsın Kardeş...

Yalnız Ben Salavat-ı Tefriciyyeye Okumaya Başlamadan Önce Hep 21 Defa Estafurllah Elazim ve Etübiley derim... Euzu Besmele Çeker Okurum...

Günde 50 Kere Okurum Bazen 100 deolur...

teşekkür ederim Allah Razı Olsun
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 20-10-07, 14:11 #3
fishmonger fishmonger çevrimdışı
Varsayılan C: Salatı Tefriciye duası


sizden de Allah razı olsun inşallah ama ben bu şekilde öğrendim yine de ibadet ibadettir muhakkak Rabbim her türlü kabul buyurur önemli olan niyetimizdir inşallah.....
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-01-12, 01:45 #4
ALLAHIN KULU ALLAHIN KULU çevrimdışı
Varsayılan C: Salatı Tefriciye duası


SELAMUN ALEYKUM.
Bisey sorcaktim Tefriciye duasini bugun basladim diyelim bugun arka arkaya okuyo 4444 sayisini ayni gunde tamamlamammi gerek? azar azar diger gunlerdede okuyabilirmiyim. cunki bir oturusta 4444 tamamlamak zor gibi. ne yapmaliyim? bilen varsa lutfen yazsin. ALLAHA emanet olun.simdiden tesekkurler.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 09-01-12, 23:10 #5
eslemteslim eslemteslim çevrimdışı
Varsayılan C: Salatı Tefriciye duası


Soru
4444 salat-ı tefriciye, 70.000 kelime-i tevhit vs gibi sayılı dua ve zikirlerin sayısının aslı var mıdır? Yoksa sonradan uydurulmuş şeyler midir? Bunlarla amel edilebilir mi?
Cevap
Bismillahirrahmanirrahim

Bu meseleye kilit-anahtar örneğiyle bakarsak, konunun özünü yakalama fırsatımız olur. Nasıl ki evimizin kapısının bir kilidi var ve o kilidi her anahtar açamıyor. Aynı şekilde internette kullandığımız elektronik posta adresimizin bir parolası var, her kelime veya sayı bu hesabı açamıyor.

İşte maddi kilitlerin nasıl anahtarı varsa, manevi kilitlerin, sırların da bir anahtarı vardır. 33 tesbih, hedeflenen sırra mazhar olabilmenin böyle bir manevi anahtarıdır.

Gömülü bir sandık hazineye ulaşmak isteseniz ve adımınız sayılı olsa, bir adım fazla atarsanız hazineyi geçersiniz; bir adım eksik atmanızda da hazineye ulaşamazsınız. O zaman manevi hazineye ulaşmak için de adımları sayıya uygun tam atmak lazımdır ve bu sır ALLAH’ın katındadır.

Konuyla alakalı olarak İmam Aynî şöyle demektedir:
“Zikrin otuz üç adet yapılmasının tavsiye edilmesi, bu sayı üçe çarpıldığı zaman doksan dokuz ettiği içindir. Bu miktar ile zikirde bulunan kimse ALLAH’ı doksan dokuz ismiyle zikretmiş gibi olur.”

Namazdan sonra tesbihatın 33 defa yapılması hadis-i şeriflere dayanmaktadır. Ka'b İbnu Ucre (R.A)dan rivayete göre Hz.Peygamber (S.A.V.) Efendimiz buyurdular ki:

“Namazın takipçileri (muakkıbât) var. Onları her namazın peşinden söyleyenler -veya yapanlar- (cennet ve mükâfaat hususunda) hüsrâna uğramazlar. Bunlar otuz üç adet tesbih, otuz üç adet tahmid, otuz üç adet tekbir'dir.”1
Bunun dışında şu kadar sayıda salavat, salat-ı tefriciyye veya Yasin okumak sünnettir, vaciptir veya farzdır demek ve inanmak bidat olur. Fakat böyle bir iddia ve hükümde bulunmadan “bu kadar sayıda okunulursa iyi olur” demekte bir sakınca yoktur.

Böyle belli sayıların belirtilmiş olması, zikir veya duanın kabul edilme şartı olduğunu ifade etmemektedir.

Burada ince bir espri vardır. Kişiyi disipline etmek, azimli olup olmadığını ortaya koymak maksadı taşımaktadır. Öyle ki mesela salat-ı tefriciyyenin 4444 defa okunması, bir nevi terapi gibidir. Çünkü bu duayı 4444 defa okumak kolay bir iş değildir. Kişi bu rakamı hedef alarak kendini disipline etmekte, vazgeçerse azminin durumunu ortaya koymaktadır.

Bir insan candan ve yürekten zikir edecek ve duada bulunacak olursa, zaten sayının bir önemi kalmaz ki. Kişi kendinden öyle geçer ki, sayı takip edilemez olur. Elbette bu mertebeye gelmek kolay değildir ama imkânsız da değildir.

Bu hedef ile çıkalım yola. Sayıyla zikredelim ve dua edelim: “Yarabbi! Zikrimin ve duamın sayısını unutacağım bir hale kavuştur.” Amin.
dipnot
(1) Müslim, Mesâcid 144, (596); Tirmizî Daavât 25, (3409); Nesâî, 91, (3, 75)


Selam Ve Dua ile


dinimeseleler sitesinden alıntıdır.
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +2. Şuan saat: 22:42
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015