Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 03-05-11, 17:47 #1
ademeren27 ademeren27 çevrimdışı
Varsayılan bakara suresi ilk 5 ayet kısa tefsiri


BAKARA SURESİ İLK 5 AYET TEFSİR
RAHMAN VE RAHİM OLAN ALLAH’IN ADIYLA
1- (Elif, Lâm, Mîm.) 2- İşte o kitap, bunda şüphe yok, müttakiler (kötülükten korunacaklar) için hidayettir.
3- Onlar ki gaybe iman edip namazı dürüst kılarlar ve kendilerine verdiğimiz rızıktan (Allah yolunda) harcarlar.
4- Ve onlar ki hem sana indirilene iman ederler, hem senden önce indirilene. Ahirete de bunlar kesinlikle iman ederler. 5- Bunlar, işte Rabblerinden bir hidayet üzerindedirler ve bunlar işte felaha erenlerdir.
Öncelikle sureyi biraz tanıyalım..
Bu, sûre'nin tamamının medine'de indiğine. dair ittifak vardır. medine'de ilk inen sûrelerdendir. 286 âyettir.

Bakara sûresi, Kur'an'ın en uzun süresidir. Bu sûre, Medine'de inen diğer sûreler gibi teşri (hukuk) yönü ağır basan sûrelerdendir. Medine'de inen sûreler, genellikle müslümanların sosyal hayatlarında ihtiyaç duydukları prensipleri ve hukukî esasları ihtiva eder.
Bu mübarek sûre itikat, ibadet, muamelât, ahlak, evlenme, boşanma, iddet ve benzeri şer'i hükümlerin büyük bir bölümünü kapsar.
Sûrenin ilk âyetleri, bahtiyar ve bedbaht kişiler arasında bir mukayese yapmak için, mü'min, kâfir ve münafıkların sıfatlarından bahseder; imanın, küfür ve nifakın hakikatini açıklar. Hz. Musa (a.s.) zamanımda vuku bulan parlak bir mucizenin hatırasını yaşatmak için bu mübarek sûreye "Bakara sûresi" adı verilmiştir. Olay şöyle cereyan etmiştir: îsrailoğullarmdan bir şahıs öldürülmüş, fakat katili bu'unamamıştı. Belki katili bulabilirler diye durumu Hz. Musa (a.s.)'ya itz ettiler. Bunun üzerine Allah Teâlâ Musa (a.s.)'ya onların bir sığır kesin ve sığırın bir parçasını maktule vurmaları emrini bildirdi.
Böylece Allah'ın izniyle maktul dirilecek ve katilin kim olduğunu on*lara bildirecekti. Bu da, mahlukatin öldükten sonra tekrar diri İtileceklerine dair, Yüce Allah'ın kudretini gösteren bir delil olacaktı. Yeri gelince bu kıssa inşaallah genişçe ele alınacaktır.
Okuduğumuz ayetleri haddimiz olmayarak tefsir edecek olursak ise rabbimiz ilk önce bize kitabımızı övüyor ve ona uyarsak bize ne kar getireceğini söylüyor ve o kitabın çok güvenilir bir kitap olduğunu ve onda kesinlikle bir hata şüphe veya haşa bir yanlışlık olmadığını bize anlatıyor. Ayrıca biz o kitaba layıkıyla uyarsak o kitabın karanlıkta yanan bir lamba gibi bizi aydınlatacağını ve doğru yola götüreceğinden bahsediyor. Yalnız şuda var ki bunlar hep o kitaba uyulursa bizi bekleyen güzelliklerdir. Sonrasında ise rabbimiz ona layıkıyla inan kişilere takva sahipleri diyor ve onların gerçekten görmedikleri şeye tam manasıyla inanarak teslimiyet te bulunmalarını sadaka vermelerini ve namaz kılmalarını istiyor. Ayrıca burada kuranı kerimden önceki bütün inen kitaplara inanılmasını ve ölümden sonra ki hayata cennet ve cehenneme yani kısaca ahiret hayatına inanmamızı istiyor. Ve son olarak bunları yapan kişilerin Allah ın istediği doğru yolda olduklarına ve ahiret hayatını olumlu şekilde kazandıklarını belirtiyor. Rabbim bizleride sıratı mustakimde giden kullarından eylesin. amin
adem eren
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Eski 13-05-11, 19:13 #2
siyahbey4z siyahbey4z çevrimdışı
Varsayılan C: bakara suresi ilk 5 ayet kısa tefsiri


Alıntı:
Gerçek Mesajı Gönderen ademeren27 Mesajı Göster
.Rabbim bizleride sıratı mustakimde giden kullarından eylesin. amin
Amin İnşallah...
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 05:01
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015