Reklamsız Forum İçin Tıklayınız. * FrmTR Sohbet Kontrol Panelinizde. * FrmTR'nin resim sitesi Resimci.Org yayında
Forum TR
Go Back   Forum TR > > >
FrmTR'ye Reklam Vermek İçin: [email protected]
Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 04-04-12, 19:42   #1
josemin

Varsayılan Peygamber Efendimizin Hayvan Sevgisi ve Müezza nın Hikayesi


Dana önce verildimi bilmiyorum ama paylaşmak istedim hayvanları ayırt etmeden çok seven birisiyim bunu okuyunca onlara karşı sevgim 10 kat artti özellikle kedilere.bu sadece bi rivayettir.


Müezza çok muhtemelen bir sokak kedisi.. Mekkenin kavurucu sokaklarından Hz. Muhammedin ilgisi ile kurtulmuş. Kendisi de sıkı bir kedi dostu olan ve hadisleri aktaran Abu Hurayra (anlamı " kedi babası " demektir) Hz. Muhammedin kedilerin ticari alım satımını yasaklattığını söyler.

Anlatılanlara göre peygamber efendimizin kedisinin ismi Müezza ' dır.. Hz. Muhammed kedisi Müezzayı o kadar çok severmiş ki, Müezza bir gün sedirde oturan Hz. Muhammedin giysisinin ucunda uyuya kalınca kediye kıyamayan Hz. Muhammed, giysisini keserek sedirden kalkmayı tercih etmiş.

Yine onun vasıtasıyla aktarılan bazı hadislerde " kedisine eziyet eden bir kadının cehennemde çektiklerinden " bahsedilir. Mesaj oldukça açıktır. Kedilere iyi muamele şarttır

Bir yılan Hz. Muhammede gelmiş ve kendisinden yardım istemiş. Hz. Muhammed de yılana yardım etmiş. Fakat yılan Hz. Muhammed’i sokmaya kalkışmış. O sırada bir adam yetişip kedisini yılanın üzerine salmış. Yılanın zehirli ısırığından kedi sayesinde kurtulan Hz. Muhammed kedinin sırtını okşamış. O gün bugündür kediler sırt üstü yere düşmezlermiş.

Hadislerde peygamberimizin çevresinde vahşi ve büyük kedilerinde oldugunu öğreniyoruz. Hatta bu kedilere o kadar müsamaha gösterirmiş ki, kediler eşi Hz Aişe ekmek yaparken eve girer yaptıgı ekmeği alır götürürlermiş... (Şimdi aynısı olsa kaç kişi o kediyi kovalamaz acaba? Ki burda bahsedilen vahşi bir kedi)

İnsanoğluna "öldürmemeyi, incitmemeyi, onun yerine sevmeyi, çok sevmeyi" öğretmeye çalışan Hz.Mevlana'nın velilerinden biri de Pir Esad Sultan ya da halkın arasında yayılan lakabı ile Pisili Sultan'dı. Pisili Sultan lakabı boşuna değildi, tıpkı Hazreti Muhammed ile ilgili hadisleri bizlere aktaran Kedi Babası lakaplı Ebu Hureyra gibi. Pisili Sultan kedileri çok severdi. Çok sevdiği kedisi de ölümünden sonra sandukasının hemen sol tarafına ayak ucuna gömülmüştü.

Evde Kedi beslenebilirve sevaptır. Çocukların merhamet duygusunun gelişmesine katkıda bulunurlar. Nitekim Evliya Zatlarin cogunun etrafinda ve evinde kediler vardı...ALINTI

ALLAH (c.c) der ki; Hayvanlar benim sessiz kullarımdır. Onlar şimdi zulme susuyorlar ama hesap günü konuşacaklardır!.."

Mesajı son düzenleyen josemin ( 04-04-12 - 19:48 )
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-04-12, 19:59   #2
serdar_87

Varsayılan C: Peygamber Efendimizin Hayvan Sevgisi ve Müezza nın Hikayesi


ALLAH (c.c) der ki; Hayvanlar benim sessiz kullarımdır. Onlar şimdi zulme susuyorlar ama hesap günü konuşacaklardır!.."Allah razı olsun
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 04-04-12, 20:04   #3
ScottGreen

Varsayılan C: Peygamber Efendimizin Hayvan Sevgisi ve Müezza nın Hikayesi


Alıntı:
Hz. Muhammed kedinin sırtını okşamış. O gün bugündür kediler sırt üstü yere düşmezlermiş.
''Hayvanları Sevmeyen İnsanları Sevemez''

Alemlerin Rabbinden Bir Ders
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 10-04-12, 12:47   #4
bonasera

Varsayılan C: Peygamber Efendimizin Hayvan Sevgisi ve Müezza nın Hikayesi


''Hz. Muhammed kedinin sırtını okşamış. O gün bugündür kediler sırt üstü yere düşmezlermiş. ''
Allah size akıl fikir versin ne diyeyim. Allah resulü develerin de sırtını okşamıştır atın bir deveyi de sırtüstü düşecek mi bir bakalım.

'' ALLAH (c.c) der ki; Hayvanlar benim sessiz kullarımdır. Onlar şimdi zulme susuyorlar ama hesap günü konuşacaklardır!.."
Bunun Kuranda hangi surede hangi ayet olduğunu yazabilir misiniz merak ettim. Bildiğim kadarıyla bunu Mevlana söylemiş. Mevlana hangi hakla Allah şöyle söyledi diyor? Kendi sözünü Allah'a isnat ediyorsa ben haşa Allah'ım mı diyor?
Nerden bulup nasıl inanıyorsunuz böyle saçma sapan rivayetleri anlamıyorum. Aşağıdaki sahih diye kitaplara konan hadisi anlamadığım gibi.
"Beş tane hayvan "fasık"dır ki, Mekke'nin harem bölgesinde de öldürülebilir. Bunlar; fare, akrep, karga, çaylak ve yırtıcı köpektir." (bir rivayette: kişi ihramda da olsa bunları öldürebilir.) (Buhârî, Bedu'l-halk, 16; Müslim, Hac, 9: 66-72).
Saçma sapan uydurma hadislerle dini hikayelerle dini öğrenirseniz böyle çorba gibi bir din ortaya çıkar. Karga Allah'ın hangi emrini yerine getirmemiş de fasık olmuş dinden çıkmış?
  Alıntı Yaparak Cevapla
Eski 11-04-12, 14:15   #5
ultrabalkes

Varsayılan C: Peygamber Efendimizin Hayvan Sevgisi ve Müezza nın Hikayesi

[Linkleri sadece kayıtlı üyelerimiz görebilir.ForumTR üyesi olmak için tıklayınız]
  Alıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu Kapalı5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası


Reklamı Kapat

Reklamı Kapat