Cevapla
 
Konu Araçları
Eski 30-12-06, 22:36 #1
PLaYErTuRk PLaYErTuRk çevrimdışı
Varsayılan GÜrÜltÜ KİrlİlİĞİ


Gürültü Hayatı Çekilmez Hale Getiren Çok Önemli Bir Çevre Kirliliğidir.
Gelişmiş ülkelerde teknolojinin gelişmesine bağlı olarak ortaya çıkmış olan gürültü sorunu, günümüzün önemli çevre sorunlarından birisi olmasına karşın, ülkemizde az bilinen bir kirlilik türüdür. Gürültü insanların işitme sağlığını ve algılamasını olumsuz yönde etkileyen, fizyolojik ve psikolojik dengelerini bozabilen, iç performansını azaltan, çevrenin hoşluğunu ve sakinliğini yok ederek niteliğini değiştiren bir tür kirliliktir.
Yaşama kalitemizi bozmadan alacağımız basit önlemlerle insan sağlığı üzerinde olumsuz etki yapan gürültü kirliliğini önleyebiliriz.
• Düğün, sünnet, v.b. toplu merasimlerde, çevrede bulunabilecek yaşlı, hasta ve bebekleri düşünerek, aşırı gürültülü müzik çalmayalım ya da kapalı ve ses yalıtımlı mekanları seçelim.
• İşyerlerindeki gürültünün dışarı taşımasını önleyecek ses yalıtımlarını yapalım, yapmayanları uyaralım.
• Evlerimizde kullandığımız TV ve müzik aletlerinin sesini sadece kendi duyabileceğimiz kadar açalım.
• Çevremizdeki insanları rahatsız edecek gereksiz gürültülerden kaçınalım.
• Gereksiz yere korna çalmayalım.
• Patlak egzozlarımızı hemen tamir ettirelim.
• Evlerimizdeki bakım ve onarım işlerini uygun saatlerde yaptıralım.
• Toplumun huzurunu bozacak davranışlardan kaçınalım ve insanca yaşamak için birbirimizin haklarına saygı gösterelim.
• Bina içerisindeki ayak sesleri ve benzer gürültüleri önlemek için gerekli tedbirleri alalım.
• Evlerde yapılacak kutlamalarda komşuları rahatsız edici gürültülerden kaçınalım.
• Çevre Kanununun 14. maddesi kişilerin huzur ve sükununu, beden ve ruh salığını bozacak şekilde "Gürültü Kontrol Yönetmeliğinde belirlenen standartlar üzerinde gürültü çıkarılmasını yasaklanmıştır. u konu hakkındaki şikayetleri Valiliklere bildirebilirsiniz.
• "İnsanların dinlenmeye ihtiyaç duyduğu tatil beldeleri ve piknik yerlerinde aşın gürültü yapmak, yüksek sesli müzik dinlemek bir kültür noksanlığı olduğu gibi, aynı zamanda sağlıksız bir davranıştır.
• Gürültünün strese ve de bir çok hastalıklara sebep olduğunu unutmayalım.

GÜRÜLTÜNÜN ÇEVREYE OLAN ETKİLERİ
GÜRÜLTÜNÜN FİZİKSEL ÇEVREYE ETKİLERİ
Gürültü kaynaklarının imar planlarındaki gürültüye duyarlı alanlarla ilişkili olması ve bu soruna karşı tedbir olarak, imar planlarında gürültüye karşı özellikle araçların transit geçtiği yollar ile imar sahası arasında tampon bölge bırakılmaktadır. Şehir içi küçük sanayi işletmelerinin sanayi bölgesine taşınmaları devam etmektedir. Bunların yeşillendirilmesi çalışmaları sürdürülmektedir. İlimiz Organize Sanayi Bölgesindeki fabrikaların etrafı ve boş arazilerin ağaçlandırılması çalışmaları yapılmıştır.Yerleşim alanları içerisinde kalan kamuya açık eğlence yerlerinde Yönetmelikte belirtilen sınır değerleri aşanlara gürültü İzleme/Ölçme/Kontrol monitörleri taktırılmıştır.

GÜRÜLTÜNÜN SOSYAL ÇEVREYE ETKİSİ
Gürültünün insan sağlığı üzerindeki zararlı etkileri nedeniyle kontrol altına alınması gereği ortaya çıkmaktadır. İlk önce çevreye gürültüsünü yayan ana kaynaklar ortaya konmuştur. Daha sonra çeşitli sanayi ürünleri için izin verilen en yüksek gürültü düzeyleri belirlenmiştir.

GÜRÜLTÜNÜN İNSANLAR ÜZERİNE ETKİLERİ
FİZİKSEL ETKİSİ
Gürültünün fiziksel etkisi, geçici veya işitme hasarları şeklinde görülür. Ani ve yüksek sesin
kulak zarını parçalaması hassas korti tabakasını düzelmeyecek şekilde hasara uğratması başlıca etkilerdir. Ani zarar oluşturmayacak düzeydeki gürültüde uzun süre kalan kişilerde sürekli işitme kayıpları görülebilir. Yüksek ses, tüy hücrelerini zedeleyerek, korti organında çökme oluşturarak yada işitme hücrelerini zedeleyerek işitme duyusuna zarar verir. Bu durum işitme kaybı ve işitme eşiğinin kaybına sebep olur.
__________________
  Alıntı Yaparak CevaplaAlıntı Yaparak Cevapla
Cevapla

Bu konunun kısa yolunu aşağıdaki sitelere ekleyebilirsiniz

Konu Araçları

Gönderme Kuralları
Yeni konu açamazsınız
Cevap yazamazsınız
Dosya gönderemezsiniz
Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz

BB code is Açık
Smiley Açık
[IMG] kodu Açık
HTML kodu KapalıTüm saatler GMT +3. Şuan saat: 01:16
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

 
5651 sayılı yasaya göre forumumuzdaki mesajlardan doğabilecek her türlü sorumluluk yazan kullanıcılara aittir. Şikayet Mailimiz. İçerik, Yer Sağlayıcı Bilgilerimiz. Reklam Mailimiz. Gizlilik Politikası. Tatil
Copyright © 2015